Provoz těchto terminálů totiž doposud povolovalo pouze ministerstvo financí, na rozdíl od ostatních výherních automatů, u kterých měly hlavní slovo vyhlášky jednotlivých obcí.

Ústavní soud dal v úterý za pravdu starostovi Chrastavy na Liberecku Michaelu Canovi. Tamní zastupitelstvo totiž už zavedlo omezování videoloterijních terminálů do svojí vyhlášky i přes nesouhlas ministerstva vnitra. Jeho názor však soud uznal za neopodstatněný. „Obce mohou na svém území rozhodovat o umístění jak klasických výherních hracích přístrojů, tak videoloterijních terminálů,“ řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Ministerstvo financí je s rozhodnutím smířené. „Respektujeme výrok soudu. Dlouhodobě se snažíme změnit loterijní zákon. Vítáme tak každé rozhodnutí, které bude jednoznačné a které jasně definuje pravomoci obcí,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Rozhodnutí soudu tak pomůže i Brnu, které loni právě kvůli rozhodování o umístění videoterminálů podalo k nevyššímu správnímu soudu kompetenční žalobu. „Rozhodnutí ústavního soudu musí další soudy respektovat. Ústavní soud však rozhodl o schvalování nových automatů. My se snažíme ještě o to, aby soudy zrušily i stará rozhodnutí ministerstva financí, které automaty povolovaly,“ uvedl právník Radek Ondruš, který ve sporu Brno zastupuje.

Rozhodnutí ústavního soudu přivítal také brněnský primátor Roman Onderka. „Je to významný krok v boji proti hazardu. Jeho provozování se týká především života v jednotlivých obcích, proto by o něm měli rozhodovat právě jejich zástupci a ne úředníci ministerstva,“ uvedl Onderka. Ten však chce proti terminálům bojovat i jinak. „Ministerstvo financí povolovalo provoz videoterminálů i na deset let dopředu. Proto je teď nutné dosáhnout změny loterijního zákona tak, aby bylo možné rozhodnutí ministerstva zpětně zrušit,“ vysvětlil Onderka.

Primátor se také bude snažit prosadit co nejdříve změnu brněnské vyhlášky, omezující provoz hracích automatů. „V současnosti se nám díky ní podařilo například ze středu Brna vytlačit všechny klasické automaty. Nyní můžeme vyhlášku upravit tak, aby se vztahovala i na videoterminály,“ vysvětlil primátor.

Právě změnu vyhlášky také požadují lidé z občanského sdružení Brnění. „Už jsme napsali všem brněnským zastupitelům, ať okamžitě přijmou alespoň doplňující vyhlášku. Ty by měla zaručit, že ta stávající se plně vztahuje i na videoterminály. Chceme, aby se o jejím přijetí hlasovalo už příští týden na setkání brněnského zastupitelstva,“ uvedl člen sdružení Matěj Hollan. Ten se obává, že provozovatelé heren budou chtít využít poslední šance požádat ministerstvo financí o další povolení. „Další schůze zastupitelů bude až po prázdninách. To by jim poskytlo spoustu času,“ uvedl Hollan.

To, že se podaří vyhlášku projednat už příští týden, připouští i Onderka. „Musím však napřed prostudovat rozhodnutí soudu a konzultovat návrh změny s příslušnými komisemi,“ vysvětlil primátor.

Rozhodnutí soudu oceňují i radnice brněnských městských částí. „S hernami máme velký problém. Jedna věc ale je, že nyní už nás nebude ministerstvo financí obcházet při povolování nových, ale my se potřebujeme zbavit i heren starých. Například díky ministerstvu nám vzniklo asi stopadesát metrů od školy kasino,“ uvedl například Líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Rozhodnutí se nelíbí provozovatelům těchto heren. „Omezování akorát přinese méně peněz do pokladen obecních rozpočtů. Ty pak radnicím budou chybět. Je to populistické rozhodnutí,“ řekl například Jakub Bezděk, který jednu z brněnských heren provozuje.