Měl to být poklidný a barvami hýřící průvod gayů a lesbiček na podporu jejich práv. První brněnská Queer parade, která se konala koncem června, se ale proměnila v sérii potyček mezi příznivci a odpůrci pochodu a policií. Na střety doplatili i dva brněnští policisté, inspekce ministra vnitra je v pondělí obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Inspekce šetřila zákrok policistů z osmadvacátého června a navrhla zahájení trestního stíhání dvou policistů z pohotovostního a pořádkového odboru brněnské policie. „V Brně na náměstí Svobody bezdůvodně fyzicky napadli příznivce Národní strany,“ uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Spis nyní prostuduje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov. Mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek se s odkazem na presumpci neviny k situaci nevyjádřil.

Provokatér?

„Trestní oznámení podal napadený krátce po akci. Nebyla však naplněna skutková podstata trestného činu ublížení na zdraví. Napadený tvrdil, že je příznivcem Národní strany,“ doplnila Lídlová.
Představitelé Národní strany se ale od konfliktu distancují. „Nikdo z našich řad trestní oznámení nepodal. Pochod byl poklidný a organizovaný, nebyl tedy důvod. Rozhodně to žádný náš příznivec nebyl. Mohla to být jen provokace,“ okomentoval případ Pavel Sedláček z Národní strany.

Ta ale nebyla jediná, která proti Duhovému pochodu protestovala. Akci narušili i pravicoví extremisté z Národního odporu. Nejvážnější konflikt nastal ještě před začátkem pochodu. Více než stovka neonacistů se nejprve v Masarykově ulici poprala s policejními těžkooděnci. Mezitím co policisté zatýkali některé agresory, další pokračovali postranními uličkami přímo mezi příznivce Queer parade na náměstí Svobody, kde napadli několik lidí.

Organizátoři akce gayů a lesbiček hned po pochodu nepřipravenost policie kritizovali. „Jak je možné, že se skupina extremistů jasně identifikovatelná tričky Národního odporu nebo maskováním dostala až na náměstí? Proč policisté nedokázali narušitele rozehnat, jako je tomu u jiných obdobných akcí?“ ptal se jeden z organizátorů pochodu Mirek Zajdák.

Další z organizátorek Jolana Navrátilová se podivila i nad tím, že policisté zasáhli pozdě proti Národní straně. „Národní strana sice agresivní nebyla, ale rozhodně nejednala podle zákona. Aniž by nahlásili průvod nebo demonstraci, šli po stejné trase jako účastníci Queer parade,“ uvedla Navrátilová.

Kromě slovních a fyzických útoků měli organizátoři Queer parade i další problémy. „Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, který nám poničil hudební aparaturu. Případ řeší policie,“ dodala Navrátilová.