Soud viníka odsoudil za vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem. Podle znalce, který ve středu vypovídal, upadl napadený po některé z ran nářadím do bezvědomí a následnou situaci již nevnímal. Na právní kvalifikaci to však vliv nemělo. „Šlo o surový způsob a o devět ran do hlavy extrémní intenzitou," uvedla soudkyně.

Poukázala i na to, že Banongo za velmi krátkou dobu a z naprosto malicherných důvodů spáchal velké množství trestných činů. Soud podle ní považoval dosavadní trest za příliš mírný.

Alain Banong u Krajského soudu v Brně
Muže v Brně ubil nářadím a zapálil jej v autě. Odsedí si 23 let

Trest ve výši minimálně pětadvaceti let požadovala i žalobkyně Jarmila Ošlejšková. Krajský soud podle ní přecenil lítost a omluvu. „Obžalovaný řádil jak blázen během jednoho dne od čtyř hodin ráno do pěti odpoledne, kdy zvládl spáchat sedm trestných činů. To je mimořádný případ, je potřeba jej izolovat od společnosti," uvedla žalobkyně.

Třicetiletý Banongo, který na žádost eskorty zůstal jako nebezpečná osoba u jednání spoután na nohou i rukou, se dnes u soudu kál a uvedl, že všeho velmi lituje. „Choval jsem se jak nelítostný blázen,“ uvedl.

Muž v brněnském Komíně útočil nožem, pobodaná žena zemřela. Ilustrační foto.
Pokus o trojnásobnou vraždu v Brně: muž útočil nožem, mrtvá byla jeho známá

Vše se událo předloni jednatřicátého července, podle rozsudku za jediný den Banongo spáchal sedm trestných činů. Nejprve v obci Holubice na Vyškovsku odcizil vůz, později motorku. V obci také vnikl do areálu, kde se zmocnil auta. O něco později v autodílně v Brně fyzicky napadl prodavače a kolem poledne odcizeným vozidlem rozrazil bránu do komplexu garáží. Tam se pokusil ukradené auto rozebrat, narazil však na svědka, který zde čistil vůz. Muže nejprve devětkrát udeřil kovovým klíčem do hlavy a těžce jej zranil. Poté tělo muže v bezvědomí naložil do kufru auta a zapálil jej.

V trestné činnosti pokračoval dál mezi třináctou až čtrnáctou hodinou, kdy napadl v autobazaru majitele a ukradl mu džíp. V sedmnáct hodin ho policie po honičce zadržela. Muž se zčásti doznal, vypověděl ale, že byl pod vlivem drog. Část skutku si prý nepamatoval a dozvěděl se o ní ze spisu. Podle vrchního soudu byly jeho pohnutky malicherné - lidi agresivně napadal jen kvůli tomu, že mu došly pohonné hmoty a potřeboval se přemístit. Jeho chování označil ve středu soud za extrémně nebezpečné.

Ilustrační foto
Tragická grilovačka v Brně: po hádce probodl muže, mrtvé tělo našli v korytu

Banonga soud potrestal vedle vraždy také z loupeže, neoprávněného užívání cizí věci, ublížení na zdraví, výtržnictví, pokusu o krádež a poškození cizí věci. Obžalovaný si vyslechl úhrnný trest, je odsouzený z dřívějška za krádeže a neoprávněné užívání cizí věci. V době páchání trestné činnosti byl v podmínce.