Proč si myslíte, že mladík vraždil s takovou brutalitou?
To jsou vraždy z afektu. Najednou ho něco popadlo a už tomu nedokázal zabránit.

Je běžné, že se po sobě podezřelý snaží zamést stopy, jako v tomto případě?
Ano, někteří pachatelé se snaží zakrýt stopy po tom, že na místě činu byli, jako tomu bylo i v případě mladíka. Ale při zahlazování nadělají další, o kterých ani nevědí. Jsou to třeba stopy podrážek nebo otisky prstů. Není možné za sebou nezanechat žádnou stopu, to je zkrátka téměř nemožné.

Obviněný se však nezbavil zakrváceného oblečení.
Většinou se bojí, že by ho při tom někdo mohl vidět. Myslí si, že se krev třeba časem vypere a oblečení zůstane beze stop. V některých případech je jim jednoduše líto se oblečení zbavit.

Spolupracují podezřelí s kriminalisty po zadržení?
Pokud není obviněný dosud trestaný, jako je tomu v tomto případě, tak začne mluvit. Je to jejich první zkušenost s kriminalisty a mají z toho strach. Pokud ale už obviněný seděl ve vězení, tak ve většině případů nechce vypovídat a stále zapírá.

Jaký trest může v tomto případě padnout?
Mladíkovi hrozí mezi patnácti až dvaceti lety vězení. Ale málokdo dostane takový vysoký trest. Myslím si, že to bude podstatně nižší hranice trestu.

Z čeho tak usuzujete?
Z osobních zkušeností. Vždycky se najdou nějaké polehčující okolnosti. Mladík je poprvé trestaný. V případu sehrají roli i znalci, kteří budou posuzovat jeho stav, jestli jednal v afektu, také zda je pro společnost nebezpečný. V tomto případě to nebyl předem připravovaný čin, že by si obstaral vražednou zbraň a šel s úmyslem zabít. To všechno hraje roli při rozhodování o délce trestu.

Článek o vraždě v brněnské Grmelově ulici najdete ZDE