Kvůli jeho rozhodnutím měl státní podnik prodělat přes půl milionu korun. Bývalého ředitele nyní stíhá Městské státní zastupitelství v Brně pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí mu za to až pětileté vězení.
Kopřiva měl svého tehdejšího zaměstnavatele poškodit ve dvou případech v květnu a červnu 2009. „Pokaždé se to týkalo Brněnské přehrady. Šlo o zakázky na sběr biomasy a provzdušňování vody,“ uvedl ve čtvrtek pro Českou televizi státní zástupce Radek Mezlík.
Kopřiva podle něj nejprve dostal nabídku ceny za práci od brněnské firmy Asio. V poptávkovém řízení poté oslovil další tři společnosti, které přišly se svým návrhem. Ceny, které si tyto firmy účtovaly, přitom měly být vyšší než ta navržená společností Asio. Přesto tato brněnská firma ani jedno řízení nevyhrála.
Za provzdušnění přehrady přitom podle České televize chtěla o půl milionu méně než vítězný Metrostav. Za sběr biomasy si pak Asio účtovalo o 344 tisíc nižší částku než vítězné Ekostavby. Projekt na sběr biomasy však tehdy zůstal pouze na papíře. Jen díky tomu Povodí ve skutečnosti o peníze nepřišlo.
Ve druhém případě však podle vyšetřovatelů Kopřivovou vinou firma zbytečně prodělala. „Projekt se týkal provzdušnění přehrady pomocí lodí, které čeřily vodu,“ popsala obsah zakázky mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.
Provzdušnění přehrady měl podle rozhodnutí Povodí zajistit Metrostav. Za necelé dva miliony. A najal si na to společnost Asio. „Dělali jsme ale jen části zakázek, na které bylo řízení vypsané. Vypovídali jsme kvůli tomu i na policii,“ uvedl Roman Sládek z Asia. Jak velkou část provzdušňování jeho společnost pro Metrostav zajišťovala, nedokázal bez prozkoumání podkladů říct.
Na nesrovnalosti v hospodaření upozornilo loni v létě tehdejší vedení Povodí Moravy. Zpochybnilo čtyřiadvacet zakázek za víc než čtyřicet milionů korun. Údajně se měly týkat nejen čištění Brněnské přehrady, ale také prodeje některých budov pod cenou, zadávání nesmyslných studií nebo nákupu nefunkčních počítačových programů.
Po několikaměsíčním vyšetřování začalo státní zastupitelství stíhat Kopřivu. „Podle nás jde o selhání jednoho člověka. Bohužel to ale vrhá špatné světlo na celé Povodí Moravy,“ poznamenala mluvčí Slámová. Vyjádření bývalého ředitele Kopřivy se však včera redakci nepodařilo sehnat.
Podle Slámové Povodí při vyšetřování s policisty spolupracuje. „Dali jsme jim například všechny doklady, o které nás požádali,“ řekla mluvčí.
Písemnosti se týkaly například projektu Čisté povodí Svratky, který začal v roce 2003 a jehož součástí bylo i vyčištění Brněnské přehrady. Stál stovky milionů korun. Většinu z nich zaplatila Evropská unie. Za peníze Povodí Moravy se například ošetřilo vápencem dno přehrady nebo se postavily provzdušňovací věže. Tato opatření mají za bránit množení sinic ve vodě.