Obžalovaný měl podle výpovědí na muže bezdůvodně zaútočit předloni v říjnu. Tvrdí ale, že si na nic nepamatuje. Byl prý zmatený a je možné že si muže s někým spletl. Dlouhodobě ho prý trápí psychické obtíže.

Mají souviset s jeho někdejším působením v armádě. Faltýnek tam vykonával mimo jiné i funkci poradce íránského ministra obrany. Zúčastnil se i mnoha zahraničních misí.

U soudu se k událostem toho večera vyjádřili všichni tři napadení.  „Spolu s kamarády jsme vyrazili na kulturní akci do místní Sokolovny. Jeden z nich byl už trochu společensky unavený, tak jsme se rozhodli, že ho doprovodíme domů. Jen co jsme zašli za roh budovy, viděl jsem, jak se k nám blíží dvě postavy. Jeden z mužů zvolal nějaké vulgarismy, pak už jsem si jenom všiml, jak letí tyč a udeřil kamaráda do hlavy,” popisoval jeden ze svědků.

Faltýnek se podle mužovy výpovědi následně obrátil i na něj a několikrát ho tyčí udeřit do hlavy i do rukou. Potyčku ukončili až další lidé z restaurace, které na pomoc přivolal křik.

Jednoho z mužů odvezla sanitka s otřesem mozku a komplikovanou zlomeninou nohy do nemocnice. Další dva odešli s odřeninami a podlitinami domů.

Obžalovaný se hájil tím, že byl v době, kdy mělo k potyčce dojít extrémně zmatený, dezorientovaný a na čin si nepamatuje. Vzpomíná si jen na údajný incident u kapličky, kde Faltýnka samotného mělo dříve ten večer napadnout několik mužů tyčí.

Probral se až za svítání zakrvácený na lavičce, kde se ho snažili křísit rybáři. Nic mezi tím si prý nepamatuje. Je proto podle jeho slov možné, že se mu vzpomínky pomíchaly s napadením u restaurace a na tři muže tak zaútočil omylem. „Události večera si nepamatuji, což mě traumatizuje. V případě že jsem to skutečně učinil, je mi to velmi líto,” řekl Faltýnek.

O dalších podrobnostech nechtěl Faltýnek u úterního soudu vypovídat. „Ke svojí výpovědi se nemohu dále vyjadřovat. Dlouhodobě se léčím na psychiatrii a beru různé léky, kvůli kterým jsem v celkovém útlumu a těžce hledám slova. Při rozebírání mého zdravotního stavu, který souvisí s činností v ozbrojených silách, by navíc mohly vyplynout na povrch informace, které jsou klasifikované jako tajné,” vyjádřil se Faltýnek.

Ze stejného důvodu žádal na začátku hlavního líčení jeho obhájce Michael Bartončík o to, aby soud případ projednával bez přítomnosti veřejnosti. Předsedkyně senátu Andrea Svobodová však žádost zamítla.

Soudní jednání bude pokračovat na začátku března. Soud chce mimo jiné vyslechnout i znalce z oblasti soudního lékařství, psychiatrie a neurologie.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ