Listnaté a jehličnaté lesy, cestičky zapadané barevným listím, zorané pole a ticho, které jen tu a tam přeruší cvrlikání ptáků nebo krákorání vran. Ale hlavně „čistý“ vzduch. Takové jsou hlavní důvody zlodějů, kteří si za své cíle vybírají chatové oblasti v Brně a jeho nejbližším okolí. Nastávají jim zlaté časy. Chataři totiž opouští letní sídla. Chatové oblasti v Brně jsou nyní pod drobnohledem strážníků i policistů. „Hlídky máme ve všech lokalitách, především na Brněnské přehradě, Mediánkách a v Mariánském údolí,“ ubezpečil mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Podle něj se za několik let podařilo navázat dobré vztahy z chataři ve zmíněných oblastech i jinde.

Rady na papírku

Desítky strážníků o víkendu vyrazily do míst, kde jsou chatičky nalepené jedna na druhé. Lidem, kteří zastihli uprostřed podzimních prací, rozdávali informační letáky.

„Jedná se o podzimní kampaň, která chataře informuje, jak si dobře zabezpečit chatu před nevítanými hosty,“ řekl strážník Luboslav Fiala z Odboru prevence brněnské městské policie. Přestože mají mnozí chataři s vykradenou chatou zkušenost, stále převažuje počet těch, kteří nechávají zlodějům příležitost.

„O chatu mají například opřené žebříky a jiné nářadí, které pachatelům usnadňuje vniknutí do objektu. Například sekerky, krompáče nebo lopaty. Nebo špatně zajistí kůlnu, kde nářadí zloději snadno najdou,“ přiblížil Fiala nejčastější chyby neopatrných chatařů. Hledat majitele roubené, dřevěné nebo zděné chaty, který na jaře zjistil, že se mu do obydlí dostali nevítaní hosté, není těžké.

„Vykradli mě už dvakrát. Všechno proto odvážím na zimu domů,“ postěžoval si například František Hloušek. Chatu s dlouhou zahradou a sadem má v brněnských Medlánkách. Místo letáku by uvítal častější obchůzky strážníků v chatařských oblastech. „Dříve projížděli okolí na koních, teď nejsou skoro vidět. Měli by chodit častěji a hlavně navečer, kdy se k chatám stahují nejrůznější individua,“ navrhl Hloušek mužům zákona.

Recidivisté v akci

Vykrádáním chat se živí nejvíce recidivisté, kteří po propuštění z vězení nemají peníze. Právě proto si za svůj cíl vytyčí místa, kde je klid. Chaty, boudy, opuštěná stavení a haciendy u nich vedou a v žebříčku popularity jsou na prvním místě.

Rekordmanem ve vykrádání chat v Brně a okolí byl po mnoho let muž v důchodovém věku z Třebíče. Vyloupil přes třicet chat. Majitelům způsobil škodu za bezmála půl milionu korun. Zaměřoval se na chaty v okolí Brněnské přehrady, v Jundrově, Bosonohách, Heršpicích, Moravanech, na Jihlavsku v Malém Beranově a Heleníně.

„Odnášel si hlavně oblečení, jídlo a drobné předměty jako rádia, budíky a nářadí, které mohl prodat. Věci, které u muže našla policie krátce po jeho zatčení, se vešly do sedmdesáti plastových pytlů,“ řekl jeden z týmu kriminalistů, který po pachateli pátral.

Prvenství a čestné místo v policejních archivech získal letos v říjnu teprve dvacetiletý mladík. Na Brněnsku vykradl desítky chat. Utekl z domu a neměl ani vindru. Obcházel chaty v okolí Židlochovic a hledal. Jídlo, pití, peníze a věci.

„V jedné chatě našel petrolejovou lampu. Zapálil ji a zkusil, jestli od ní chytne záclona. Jakmile začala hořet, z chaty utekl. Chata lehla popelem. V následujících dnech se vloupal do dalších chat, z nichž ukradl vzduchovku, nářadí, džbánek na pivo a ze záhonu si natrhal dvě kila česneku,“ popsal mladíkovo turné po chatařských oblastech mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

V mladém zloději se zřejmě hnulo svědomí. Ještě mu ani nezačalo téct do bot a přihlásil se policii. Možná se v něm hnulo svědomí, což není u mnoha dalších pachatelů pravděpodobné. Proto je jistější, aby měli chataři důkladně zajištěnou chatičku. Jedině tak budou mít klidnější zimní spaní.