Chrlická radnice a biskupství se nyní připravují na soudní jednání. Než přijde na církevní restituce, soud vyřeší takzvanou určovací žalobu. Termín jednání zatím není jasný. „Počítáme, že celý spor potrvá šest až osm let. Bude to zdlouhavé z toho důvodu, že soudu dlouho potrvá, než určí majitele radnice. Podle právníka naší městské části máme padesátiprocentní šanci na úspěch," poznamenal chrlický starosta Lukáš Fila.

Právníci Biskupství brněnského podali podnět k soudu, který má prověřit pravého vlastníka. Rozhodující bude informace, jestli Chrlice biskupství v minulosti za budovu zaplatily při církevních restitucích. Určovací žaloba leží na soudu už od loňského prosince. „Zatím neznáme termín líčení. Od soudu jsme ještě nedostali vyrozumění.," informoval právník biskupství Milan Dobeš.

Budova radnice
• patřila církvi
• byla součást zámečku a přilehlého parku na Chrlickém náměstí
• v minulém století tam točili pivo

Podle informací chrlického starosty Fily patřila nynější radnice k místnímu zámečku. „Byl majetek církve. Domy kolem náměstí tehdy vlastnila takzvaná Brněnská domní kapitula. Řídilo ji široké spektrum právnických osob," doplnil starosta.

Církev nyní žádá o anulování převodu budovy ze státu na město. Pokud soud žalobě vyhoví, teprve potom vznese biskupství restituční nárok.

Předžalobní výzvu od Biskupství brněnského kvůli restitucím už dostalo také vedení chrlického sociálního centra pro lidi se zrakovým postižením. Sídlí v bývalém zámku. „Už jsme povolali právníky. Prohledali jsme náš archiv a zjistili, že církev za první republiky převedla budovu na takzvaný spolek slepců. I kdyby byla podána žaloba, soud bychom nejspíš vyhráli. Máme listinné důkazy, že biskupství od spolku peníze za zámek a přilehlý park dostalo," informoval ředitel centra Miloš Paleček.

Starosta Chrlic se nebrání změně polohy radnice. „Současné místo má své nevýhody. Je vlhké a nikdy tady nepostavíme výtah. Kousek od Chrlického náměstí je ale vhodná lokalita na stavbu nového úřadu. Pokud zjistíme, že o budovu přijdeme, stavbě bych se nebránil," uvedl Fila.

Chrlice nejsou jediná městská část, která řeší problém s nedostatečnými prostory. Například Brno-středu nestačí sídlo v Dominikánské ulici. V minulosti vedení radnice usilovalo o palác Jalta na Dominikánském náměstí. Pokud by se nenašel žádný investor. Což se nestalo. „Proto dál hledáme vhodné místo. Podrobnosti nechceme uvádět, mohlo by to ohrozit vyjednávání," řekl místostarosta Jiří Švachula.

Na opravu radnice čekali dlouho v brněnských Ivanovicích. Letos na podzim začala. Skončí příští rok a vyjde na dvanáct milionů korun.