Čtyřicetiletý Slovák se v roce 2000 měl pokusit prodat pět kilo drog. Kupci byli ale tajní policisté. „Pačaj je obžalovaný z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. V prosinci roku 2000 se zúčastnil na pokoji brněnského hotelu prodeje pěti kil efedrinu. Za takové množství drogy chtěl se svými komplici tři a čtvrt milionu korun,“ sdělil ve své obžalobě státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Domnělým kupcem byl ale tajný policista. Ihned po prodeji efedrinu proběhl na hotelu policejní zásah. Většinu zúčastněných zatkli přímo v hotelovém baru, Pačaje až na parkovišti o několik domů dál. Zatímco všichni zadržení si už svůj trest odpykávají, Pačajův proces prošel několika českými i slovenskými institucemi, aby se nakonec vrátil zpět k brněnskému krajskému soudu. Tam si už v roce 2001 vyslechl svůj první rozsudek, který mu určoval podmíněný trest. „Odvolací Vrchní soud v Olomouci trest zpřísnil na pět a půl roku ve vězení, v roce 2003 pak Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Případem se několik let zabývalo slovenské státní zastupitelství, ale protože česká policie jim odmítla sdělit jména dvou policistů, kteří v utajení drogy kupovali, vrátil případ v roce 2010 zpět ke Krajskému soudu v Brně,“ popsal soudní průtahy obhájce obžalovaného Jiří Malanta.

Pačaj celou dobu u soudu tvrdil, že s prodejem drog nemá nic společného. „U hotelu jsem byl náhodou, jel jsem tam kvůli jiné záležitosti. Věděl jsem, že tam chtějí moji známí prodávat nějaké tabletky. Neměl jsem s tím ale vůbec nic společného,“ hájil se v přípravném řízení obžalovaný.

Podle výpovědi tajného policisty se Pačaj sice samotného prodeje nezúčastnil, ale o drogách věděl a při výměně drog za peníze hlídal u recepce. „Při předchozích jednáních smlouval o ceně. Naše nabídka mu přišla příliš nízká,“ vypověděl policista.

I když svědci i důkazy prokázali, že Pačaj nebyl v hotelu náhodou, soud mu určil trest na spodní hranici trestní sazby. „Od prodeje uběhlo už víc než deset let. Nemůžeme teď obžalovaného posadit za mříže. Na začátku procesu strávil ve vězení třináct měsíců, a to myslím dostatečně splnilo svůj výchovný účel,“ sdělil v odůvodnění rozsudku předseda senátu Pavel Göth. Dodal, že Pačaj od té doby nebyl za nic trestně stíhaný.

Obhájce Malanta se proti rozsudku nebude odvolávat. „S trestem jsem spokojený a myslím, že můj klient bude také,“ prohlásil Malanta. Státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlení.