Státní zástupkyně Iveta Eichlerová ve své závěrečné řeči navrhla Blatnému trest vězení za pokus o vraždu v jeho spodní hranici, tedy patnáct let. Blatné pak navrhla podmínku tři roky vězení se zkušební dobou na pět let a s dohledem probačního úředníka. "Obžalovaní vědeli, co činí a navíc v domě neměli právo bydlet. Výstřelem z plynové zbraně mohlo dojít k výbuchu. Také je obžalovaný opakovaně soudně trestaný," sdělila Eichlerová.

Podle obžaloby manželé  Blatní chtěli zabránit minulý rok v červnu vstoupit exetorům do domu v Kobylí na Břeclavsku, ve kterém žili. Muž je nejprve ohrožoval zbraní a poté se v domě zamkli a pustili plyn v několika místnostech a plynovou bombu. Následně se jej muž pokusil vznítit. "Je mi líto, co se stalo. Nikomu se nemělo nic stát. Chtěli jsme zabít sebe," řekl ve své závěrečné řeči Blatný. Oba dva několikrát vyjádřili lítost.

Motivaci manželů vysvětlovali i oba jejich obhájci. "Dlouho se pokoušeli o navrácení peněz a domu. Rozhodli se pak k zoufalému činu a situaci řešit sebevraždou," popsal obhájce Blatné Jan Šejdler.

Zástupci se pak shodli, že by měli být jejich klienti zproštěni obvinění z činu obecného ohrožení. "Otázka je, zda skutečně došlo k obecnému ohrožení. Reálně neexistovalo nebezpečí výbuchu. Domněnka totiž nebyla prokázána," sdělil advokát Blatného Petr Pisarovič.

K případu se v pondělí vyjadřovali svými svědectvími i policisté zásahové jednotky, kteří manžele na místě činu zatýkali. "Když jsme vstoupili do domu, tak byl cítit plyn. Obžalovaný byl navíc velmi odhodlaný.  Vzal krabičku sirek a snažil se je zapálit.Když se mu to nepodařilo, tak se o to pokoušel znovu. Při zásahu mě i pokousal," popsal jeden z policistů. 

Soudce Aleš Novotný případ odročil na středu, kdy padne rozhodnutí.  

SIMONA CHLUPOVÁ