Je pondělí, krátce před osmou ráno. Nic netušící děti, které se už těší na letní prázdniny, jdou na hřiště. Ve škole vypukl cvičný požární poplach. Mnozí ještě spí a protírají si z očí ospalky. Jiní si zase povídají o víkendových zážitcích. Nic neobvyklého. Chovají se jako děti svého věku. Žádná anomálie. Když v tom najednou uvidí, že u hasičské zbrojnice leží na zemi člověk. Celý od krve. Cákance životně důležité tekutiny jsou i na kapotě tyrkysového auta, v němž je vyvrácený řidič.

Vážná dopravní nehoda, kterou si pro děti z moutnické základky připravili policisté z Brna-venkova a Zdravotní ústav Brno, má za úkol prověřit reakce školáků. „Sledovali jsme reakce dětí a nutno podotknout, že jsou připravené na život. Jsou sice o něco odolnější, ale emoční zážitek v nich utkví na dlouho,“ říká psycholožka Zdena Žídková. Podle ní děti reagovaly okamžitě. Zajímaly se hlavně o to, jak zavolat lékařskou pomoc a policii.

Přestože simulovanou havárii přijíždějí vyšetřovat dopravní policisté, některé děti vynášejí vlastní soud. „Za tragédii může ta holka na kole. Neměla totiž helmu a to je proti předpisům,“ hodnotí nehodu jedenáctiletý Michal. Přikyvuje mu i osmiletý Pepík. „To je pravda. Já helmu nosím vždy, když jedu na kole.Je to bezpečnější a chrání mi to život,“ chlubí se Pepa z první třídy.

Za několik minut přijíždí na místo havárie sanitka s lékaři. Děti jsou tak přímými svědky toho, jak se záchranáři dokáží v kritických chvílích domluvit a navzájem spolupracovat. Jeden ošetřuje cyklistku, druhý se stará o zraněného řidiče v autě. Každá ruka ví, co má dělat. Děti nevěřícně zírají. Mnozí žáci jsou poprvé tak blízko neštěstí. Nikdo nebrečí, ani holky neomdlévají.

Policisté jim pak prozradí, že nehoda byla simulovaná. „Až lékaři i policisté za pozornosti dětí dokončili svou standardní práci, přesunuly se děti na školní hřiště. Tam jsme pro ně připravili pět preventivních stanovišť. Děti se dozvěděly o první pomoci, policisté s nimi probrali zásady bezpečnosti při jízdě na kole,“ přibližuje další program moutnických školáků mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Před prázdninami mělo cvičení pro děti jediné ponaučení. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. „Od teď si budu dávat větší pozor, když vyrazím na kole. Byl to pro mne silný zážitek,“ slibuje například sedmiletá Michaela. Kéž by svůj slib splnila. Prázdniny by pro ni byly ještě krásnější.