Státní zástupce Jan Sladký obžaloval Dvořáka z násilí vůči úřední osobě a výtržnictví. „Na předvolebním mítinku sociální demokracie na Makovského náměstí v Brně před obchodním domem Rubín nečekaně udeřil Bohuslava Sobotku do obličeje. Způsobil mu tak pohmoždění krční páteře a pohmoždění levé tváře, v jehož důsledku musel Sobotka nosit krční límec,“ uvedl Sladký.

Obžalovaný Dvořák se odmítal k věci více vyjadřovat. „Přiznávám, že jsem v afektu a pod vlivem alkoholu panu Sobotkovi uštědřil políček a jsem ochoten nést za to odpovědnost a panu Sobotkovi se omluvit. Nesouhlasím však s obžalobou, jak byla podána,“ řekl Dvořák.

Hájil se tím, že Sobotku nenapadl jako úřední osobu, ale jako člověka, se kterým měl osobní spor. Před sedmi lety na něj totiž podal trestní oznámení kvůli regulaci nájemného, které měl tehdy Sobotka jako ministr financí ve svém resortu. „Na mítink jsem přišel předat mu listiny, které se toho týkaly. Když jsem stál před ním, tak jsem jej v tu chvíli udeřil jako jakéhokoli jiného člověka, ne jako úřední osobu,“ tvrdil Dvořák.

Dvořák byl v době útoku opilý. Potvrdil to i svěděk Jakub Solař, který byl tehdy s ním na mítinku. „Po práci jsme si dali jedno pivo, pak na mítniku další dvě a nějaké panáky. Kolik jich bylo, to si přesně nepamatuji,“ vzpomínal Solař.

Přímým svědkem útoku nebyl. „Stál jsem od nich asi sedm metrů a mezi námi byli lidé. Viděl jsem jen letící ruku. Podle mě dal Dvořák Sobotkovi takovou normální českou facku,“ popsal útok Solař.

Soudní znalec v oboru lékařství Zdeněk Krejzlík jeho výpověď popřel. „Na základě údajů o Sobotkově zdravotním stavu můžu říct, že zranění odpovídá úderu pěstí, nikoli otevřenou dlaní. Úder ale nebyl vedený velkou silou, zranění tomu neodpovídají,“ podotkl Krejzlík.

Předseda senátu Zimmer nakonec líčení odročil na polovinu října. Přeje si totiž ještě vyslechnout Bohuslava Sobotku, který se ve čtvrtek k soudu nedostavil. „Mám jednání rozpočtového výboru v Praze, k soudu se tedy dostavit nemůžu,“ vysvětlil svou neúčast Sobotka.