V noci jedenadvacátého května se muži potkali v jednom z domů v brněnské Údolní ulici. David Zháněl měl o dva roky mladšímu muži prodat pervitin. Zákazník chtěl drogu vyzkoušet, pak za ni nezaplatil. „Část si rozředil a natáhl do injekční stříkačky, píchl si drogu do levé ruky. Po chvilce stříkačku vytáhl a začal se šacovat. Otáčel se s tím, že mě praští. Tak jsem vzal nůž a bodl jsem ho. Asi dvakrát," vypověděl u soudu obžalovaný.

Za gram drogy měl kupující zaplatit tisíc sedm set padesát korun. Předtím chtěl ale vzorek vyzkoušet. „Část si rozředil a natáhl do injekční stříkačky, píchl si drogu do levé ruky. Po chvilce stříkačku vytáhla začal se šacovat, že nemá peníze. Otáčel se s tím, že mě praští. Netrefil mě. Tak jsem vzal nůž a bodl ho. Asi dvakrát,“ vypověděl u soudu obžalovaný. Dodal, že situace lituje a neměl v úmyslu svého známého zabít.

Poškozený zranění přežil. Zháněl před příjezdem policie utekl, zadrželi ho až za tři týdny. Mladík od patnácti let užívá pervitin, bál se prý policie kvůli činům, které dělal v minulosti. „Měl jsem těžké dětství, tak jsem se uchýlil k drogám," vysvětil.


Pobodaný utekl na dvůra zavolal si pomoc. „Zranění bylo těžké, bez lékařské péče mohl poškozený zemřít na vykrvácení nebo infekci. Z místa mohl ale sám odejít. Nůž nezasáhl srdce ani další orgány v dutině břišní,“ konstatoval soudní znalec z oboru lékařství Michal Zelený.

U soudu vypovídala znalkyně, která uvedla, že obviněný není agresivní a jednal ve strachu. Připomněla dále, že mu nedlouho před konfliktem někdo opakovaně vzal peníze. Podle psychiatrického posudku je osobnost Zháněla naivní a nestabilní, muž ale netrpí poruchou osobnosti. 

Líčení u Krajského soudu v Brně pokračuje ve středu.