Případ projednává Krajský soud v Brně. Hlavní líčení pokračovalo ve čtvrtek mimo jiné i výpovědí obžalovaného. Státní zástupce jej viní z těžké újmy na zdraví. Spor provází řada nesrovnalostí ve výpovědích obou bratrů i svědků. Někteří třeba tvrdí, že poškozený křičel o pomoc ještě před útokem.

Soudce Martin Vrbík si k čtvrtečnímu jednání vyžádal znalecký posudek psychologa a vyslechl také dalšího ze svědků – ženu, která v domě obžalovaného v době útoku bydlela a incidentu přihlížela. Podle ní začal celý spor nenápadně. Mladší bratr se měl dostat do domu a zamknout několik místností, včetně koupelny a kuchyně. Ženě tak podle jejích slov zamezil přístup k vodě. O pomoc proto napsala staršímu z bratrů, kterému dům v té době patřil.

Podle ženy, která je v domě už přes deset let v podnájmu, dorazil starší z bratrů po půl hodině. „Mladší muž mezi tím kleštěmi páčil schránku u dveří. Když za ním starší bratr přišel, chytil ho mladší sourozenec za vousy. Potom jsme společně utekli do mého pokoje, kde jsme se zamkli,“ líčila u soudu žena.

Krajský soud v Brně řešil případ cizince, který vážně zranil svého kolegu.
Soud v Brně řešil muže, který podřízl kolegu. Asi ve mně pracoval ďábel, řekl

Obžalovaný muž dodal, že svého bratra u páčení schránky vyfotil. „Chtěl, abych tu fotku smazal. Tahal mě za vousy, což bolelo. Odhodil jsem mu ruku a utekl,“ doplnil muž. Jeho bratr jej poté měl pronásledovat až k pokoji svědčící ženy a nohou zablokovat dveře. Svědkyni i obžalovanému se ale podařilo dveře zavřít.

Podle obžaloby měl zlom přijít po několika minutách, co se obžalovaný se svědkyní schovávali v pokoji. „Byl v mém pokoji tak deset minut. Chtěli jsme zavolat policii, ale omylem jsme vytočili záchranku. Pak z pokoje odešel,“ popsala žena, která u obžalovaného i nadále bydlí.

Snímek je ilustrační.
Soud v Brně řeší otřesný případ týrání dětí. Žalobkyně chce pro otce roky vězení

Právě v době, kdy starší bratr opustil ženin pokoj, došlo podle obžaloby k útoku. Muž měl svého mladšího bratra napadnout před domem velkým kamenem a způsobit mu tak zranění na hlavě. Zraněný muž měl poté křičet o pomoc. Záchranná služba jej následně odvezla do brněnské Úrazové nemocnice.

Obžalovaný muž tuto verzi odmítá. „Jaký bych k tomu měl důvod? Vždyť bych musel vědět, jaké to pro mě bude mít následky. Bratr mě tak chce přivést do vězení. Už tak mě připravil o miliony korun od rodičů,“ bránil se obžalovaný.

Krajský soud v Brně řešil případ týrání dětí
Drsné dětství v Brně: Krmil je psími konzervami a pálil cigaretou, říká obžaloba

Argumentoval třeba i tím, že kameny, kterými měl útočit, jsou z vápence z Moravského krasu. „Nezůstávají na nich žádné nečistoty. Jak by se z nich mohla dostat do rány na bratrově hlavě hlína? Žádná na nich nebyla a není,“ snažil se muž přesvědčit soud o své nevině. V ruce při tom držel štos pečlivě připravených fotografií.

Podle znaleckého posudku z oblasti psychologie má obžalovaný excelentní intelektové schopnosti. „Je to spíše individualista, který na své okolí může působit jako podivín,“ popsala mužovu osobnost znalkyně Beata Nour Mohammadi.

Obžalovaného Cvečka k soudu přivedla v poutech vězeňská eskorta.
Vtrhli k muži do bytu a střelili ho do obličeje. Soud řešil drogový spor z Brna

Obžalovaný muž podle ní netrpí žádnou z psychických poruch. „Motivem by mohl být náhlý afekt. Obžalovaný se ale nevyznačuje vyšší agresivitou. Má pouze zvýšenou tendenci k reaktivnímu jednání,“ shrnula závěry svého posudku psycholožka.

Kvůli velkému množství dalších důkazů, které si obžalovaný muž nachystal, dalším znaleckým posudkům i nesrovnalostem, které výpovědi bratrů i svědků provázejí, rozhodl soudce Vrbík o odročení jednání. Soud s bratry tak bude pokračovat za necelé tři týdny, v úterý 5. prosince.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců

Zdroj: Benthem Crouwerl Architects a West8