Informaci potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím společnosti Strima Czech pokutu ve výši 4 miliony 446 tisíc korun za uzavírání zakázaných vertikálních dohod narušujících soutěž. Společnost využila možnosti takzvaného narovnání, za což mu byla pokuta snížena o dvacet procent. Proti rozhodnutí nebyl podán rozklad a je už pravomocné,“ uvedla Marešová.

Známý recidivista ujížděl policistům v Králově Poli na kradeném kole
VIDEO: narkoman ujížděl v Brně na kradeném kole, marně se schovával v potoce

Podle Úřadu společnost Strima, která je dodavatelem šicí techniky například značek Janome, Texi, Husqvarna Viking, Pfaff, Singer, v letech 2016-2020 určovala svým odběratelům, maloobchodním prodejcům, minimální nebo pevné maloobchodní ceny, za které mají zboží prodávat koncovým spotřebitelům.

„Dodržování těchto cen společnost Strima kontrolovala a pokud je odběratel nedodržoval, tak jej vyzývala k navýšení cen nejméně na stanovenou úroveň, případně hrozila uplatněním sankcí. Výsledkem zakázaných dohod o určování cen pro další prodej je navyšování cen pro koncové spotřebitele, neboť je omezena cenová konkurence mezi jednotlivými prodejci,“ vysvětlila Marešová.

V pátek krátce po 14. hodině došlo v Brně na ulici Kotlářská k pobodání mladého řidiče. Tomu přecházela vzájemná rozepře mezi dvěma muži.
VIDEO: Hádka a pobodaný řidič na Kotlářské v Brně, policie pátrá po cyklistovi

K narušení hospodářské soutěže došlo na trzích na území České republiky i Slovenska. Podle úřadu společnost porušila nejen zákaz stanovený v českém zákonu o ochraně hospodářské soutěže, ale také soutěžními pravidly Evropské unie.

Při ukládání pokuty úřad zohlednil, že společnost Strima dobrovolně ukončila protisoutěžní jednání, všechny své odběratele informovala o neplatnosti dohod a uznala, že nastavování maloobchodní ceny je zcela v na rozhodnutí odběratelů. „Účastník řízení se v rámci procedury narovnání k protisoutěžnímu jednání přiznal, za což mu byla pokuta snížena,“ dodala Marešová.