Sousedé slyší nadávky, bití a nářek. Ženy, které si potlučenou tvář skrývají za černými brýlemi, však mnohdy tvrdí, že se vlastně nic neděje. Přestože policisté na jihu Moravy evidují bezmála třicet případů domácího násilí, podle odborníků je tyranizovaných žen daleko více.
„Některé oběti domácího násilí nechtějí policii kontaktovat vůbec. Bojí se a nechtějí partnerovi škodit,“ řekla právnička z brněnské Ligy lidských práv Anna Hořínová. Argument mnohých týraných žen je ve své podstatě stejný. „Říkají, že by nechtěly, aby jejich druh, manžel nebo přítel skončil ve vězení,“ dodala Hořínová.
Strach z manžela, který pro pár facek nechodí daleko, má například osmatřicetiletá Helena z malé obce, která leží nedaleko Brna. „Můj manžel musel z domu nejprve na deset dní. Soud mu později vykázání prodloužil na celý měsíc. Jak se blížil konec a následné setkání po nuceném odloučení, trnula jsem hrůzou,“ uvedla Helena.
Obavami o svůj život trpěla i žena z Želešic na Brněnsku, kterou v sobotu zabil její druh Fahed Mohamad. Přestože žena věděla, že se s násilníkem nesmí stýkat, otevřela mu dveře. Poprvé ve čtvrtek, podruhé v sobotu. Zatímco v prvním případě Mohamada nachytali v bytě policisté, podruhé stála jeho návštěva ženu život. Muž ze Sýrie je obviněný z vraždy a hrozí mu až patnáctiletý trest. Ten si může odpykat i ve své rodné vlasti, pokud o to Sýrie bude usilovat.
Domácí násilí je podle odborníků na tuto problematiku nevyváženým mocenským vztahem. Jeden je vždy na straně oběti a druhý na straně násilníka. „Domácí násilí má tendenci eskalovat. Zdánlivě nevinné konflikty a šťouchance přecházejí do silnějších a silnějších útoků. Je rovněž cyklické. Znamená to, že není ve vztahu přítomné permanentně. Období ataků a teroru střídají období, kdy i pachatel cítí vinu, či necítí potřebu si svou moc upevňovat,“ tvrdí Madla Čechová z Ligy lidských práv.
Ne každého násilníka také policie vykáže z domu. Například do brněnského centra Magdalenium, které obětem tyranů slouží, utíkají ročně desítky žen z Brna a jeho okolí. „Máme tady deset lůžek, ale i přistýlkami se sem vejde až třináct lidí. Za ubytování se platí devadesát korun za den,“ řekla koordinátorka projektu Lenka Hybnerová.
Z loňského výzkumu agentury STEM vyplývá, že se v Česku s domácím násilím setkalo třiadvacet procent lidí. A to buď v roli oběti, násilníka či, svědka. Třináct procent Češek a Čechů je zažilo na vlastní kůži. Každý stý člověk dokonce přiznal, že se choval násilně. Podle zkušeností organizací na pomoc obětem v českých rodinách či partnerských vztazích, kde se násilí vyskytuje, nastupují poměrně rychle útoky fyzické. Výpadům za dveřmi domovů také velmi často přihlížejí děti.
Vykázaní násilníci:
Brno-město 7
Brno-venkov 7
Břeclav 6
Blansko 2
Znojmo 2
Hodonín 1
Vyškov 1
ZDROJ: POLICIE ČR