Odvolací senát brněnského krajského soudu obžalovanému v úterý potvrdil trest. Za sexuální nátlak půjde na dvaadvacet měsíců do vězení. Současně mu nařídil ústavní sexuologickou léčbu. Muži hrozilo až čtyřleté vězení.

S rozsudkem Městského soudu v Brně z letošního března ale nebyl obžalovaný, který se celou dobu hájil sám, spokojený. Proto se odvolal ke krajskému soudu. „Výpověď poškozeného jasně prokázala, že se skutek stal tak, jak stojí v rozsudku městského soudu,“ konstatovala státní zástupkyně Milena Hojovcová. Ta byla s rozhodnutím spokojená.

A krajský soud jí dal za pravdu. „Městský soud provedl všechny potřebné důkazy a správně je zhodnotil. Výpověď poškozeného, navíc podporuje i svědectví jeho přítelkyně. Závěry i trest jsou přiměřené,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Šoukal.

Bilka podle výpovědi poškozeného nejdříve několik hodin v klidu chytal ryby. „Pak ale přišel k druhému muži, shodil ho na zem a klekl mu na levý bok. Pak ho držel za ruce a chtěl po něm, aby mu ukázal přirození,“ popsala čin z rozsudku mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková. Pak mu sám sundal kalhoty a fackami a ranami pěstí ho donutil, aby před ním masturboval.

Obžalovaný u soudu svou vinu nepřiznal. „Na svou obhajobu uvedl, že se s poškozeným znal již několik měsíců. V inkriminovaný den přijeli podle něj k rybníku společně a pak tam měli dobrovolně sexuální styk,“ informovala Stočková.

Sexuální nátlak, kdy pachatel pod pohrůžkou násilí nebo jiné újmy nutí oběť k obnažování nebo sebeuspokojování není v trestním zákoníku dlouho. Dostal se do něj až v lednu 2010. Před tím se podobné případy řešily v rámci jiných paragrafů. Přesto je tento konkrétní případ již teď výjimečný. „Je homosexuálně orientovaný a spáchal ho pachatel s již dříve diagnostikovanou deviací,“ sdělila primářka sexuologie Fakultní nemocnice Brno Petra Sejbalová. Muž totiž spáchal čin v době, kdy se již ambulatně léčil na sexuologii.

Přesto je to ale možné. „Znásilnit nebo sexuálně zaútočit lze na muže i ženu. Není k tomu ani potřebná erekce u oběti ani pachatele,“ dodala Sejbalová.

Muži se ale s podobnými zážitky mnohem hůře vyrovnávají. A často se to snaží vyřešit sami a nikomu o tom neřeknou. „Nevzpomínám si, že by nás v brněnské pobočce Bílého kruhu bezpečí požádal o pomoc muž, kterého někdo sexuálně napadl. Ženy jsou s takovými problémy mnohem otevřenější. Například si promluví s kamarádkou a pak přijdou k nám. Muži tohle vůbec nedělají,“ konstatoval jednatel organizace, která pomáhá obětem trestných činů Vladimír Vedra.