S historkami o potížích jejich příbuzných chodil třiašedesátiletý muž za důchodkyněmi a chtěl po nich peníze. Víc než dvacet žen tak připravil o tisíce korun. Policisté teď muže dopadli a stíhají ho pro podvod.

O případu ve středu informoval mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Zadržený muž se nejčastěji představoval jako Kučera. „Vždy se dopředu dobře připravil. Informace o starších ženách zjišťoval mezi jejich známými. Na základě poznatků pak vymýšlel věrohodné příběhy,“ konstatoval Šváb.

S těmi pak ženy navštívil. „Tvrdil například, že synovi poškozené chybí několik tisíc na autobaterii, jindy pro příbuzného další ženy prý nakupoval obklady do koupelny. Nabízel například i zajištění drahých léků na klouby ze zahraničí,“ uvedl policejní mluvčí.

Muž se vždy choval velmi přátelsky a chodil dobře oblečený. „S důchodkyněmi si popovídal. Pomohl jim dokonce i s nákupem, nebo vynést smetí,“ řekl Šváb.

Stíhaný není v podvodech žádným nováčkem. Letos ho policisté už jednou zadrželi. Na konci března. „Tehdy měl na kontě osmnáct případů. Podvody si přišel na téměř sto padesát tisíc korun. Vybíral si oběti v Brně, na Znojemsku ale i na Břeclavsku,“ uvedl Šváb.

Muž pak zůstal do léta ve vazbě za předchozí podvody. Jakmile se dostal na svobodu, začal s tím znovu. „Od té doby obral podle našeho zjištění dalších pět lidí,“ prohlásil policejní mluvčí. Teď je zadržený opět ve vazbě za další, již dřívější, činy.

Za třiadvacet podvodů, kterých se dopustil letos, teď muži hrozí rok až pět let vězení. „U soudu výši trestu zcela jistě ovlivní přitěžující okolnosti. Trestnou činnost páchal opakovaně, dlouhodobě a byl už za ni již dříve trestaný. Poškozenými jsou zejména starší lidé, kteří se dají lépe ovlivnit a oklamat,“ zhodnotil brněnský advokát Tomáš Soukup. Zadržený tedy může počítat s trestem u horní hranice trestní sazby.

Podle brněnského psychoterapeuta Michala Mlynáře je velmi nepravděpodobné, že by se muž mohl ještě napravit. „Je těžké naučit starého psa novým kouskům. Uvědomit si nemorálnost svého chování je velmi těžké a způsobuje to morální kocovinu. Tomu mnoho lidí nedokáže čelit,“ vysvětlil Mlynář.

Proto zadrženému muži ani nemusí vadit, že podvedení jsou jeho vrstevníci. „Trestné činy páchal, už když byl mladý. Teď už se měnit nebude. Možná se nad tím ani nezamýšlel,“ sdělil psychoterapeut.

To, že je mu třiašedesát, ale v důvěryhodnosti u starších lidí nepomůže. „Nejde o to, jak vypadá. Navíc může být starší, než jak se jeví. Věrohodnost musí u lidí budit spíše svým chováním a vystupováním,“ dodal Mlynář.

Policisté i strážníci lidem radí, aby byli více obezřetní a cizím návštěvníkům hned nevěřili. Důchodci mohou v Brně dokonce navštěvovat kurzy Senior akademie, které vedou strážníci. Tam jim lektoři mimo jiné i poradí, jak se v podobných situacích zachovat. „Důležité je ověřování informací. Zjistit si jméno příbuzného úplně cizího člověka není vůbec těžké. Podvodníci na to mají spoustu metod,“ řekl strážník Luboslav Fiala, který Senior akademii vede.

Důchodcům vždy doporučuje, aby nespěchali a vše si promysleli. „Když na sebe nechají od tlačit a hned chtějí odpovědět, neuvědomí si, že něco nesouhlasí. Nejlepší je, zavolat dotyčnému, na kterého se návštěva odkazuje. Ten by měl historku potvrdit. Pokud to neudělá, neměl by člověk cizince vůbec pouštět do domu,“ uvedl Fiala.