V roce 2011 a 2012 si muž podle obžaloby dívku několikrát zavolal na různé hotelové pokoje, kde ji donutil k pohlavnímu styku. „Jsem nevinný, všechna obvinění si dívka vymyslela. Domlouvali jsme se, že spolu budeme dělat byznys, nikdy jsem ji neznásilnil,“ tvrdil u soudu obžalovaný.

Dívka uvedla, že spolu s obžalovaným chvíli chodila. „Imponovali jí starší muži, kvůli jejímu špatnému vztahu s otcem. Líbilo se jí, že je obžalovaný zkušenější, že je zabezpečený. Muž potom neunesl, když chtěla vztah ukončit, protože byl podle ní neperspektivní,“ vypověděla soudní znalkyně Blanka Špíšková.

Po rozchodu ji měl obžalovaný začít pronásledovat. „Vyhrožoval, že ji zničí, že ji udá na různých úřadech. Nutil ji ve vztahu setrvat, telefonoval i její matce, kde přesně se poškozená nachází. Ona sama ho neviděla, cítila se trvale sledovaná. Pro člověka je velmi ohrožující a frustrující, když o něm někdo naprosto všechno ví,“ konstatovala psychiatrička Zuzana Švehláková.

Téměř stejným způsobem měl Lebedev zneužívat i další tehdy patnáctiletou dívku. „Po první noci, kdy se k ní choval hrubě a zle, se rozhodla od něj odejít. On ji ale vydíral, manipuloval s ní a vyhrožoval jí,“ vysvětlila psychiatrička Bohuslava Kašpárková.

Podle předsedy senátu Michaela Vrtka byla zvláštní především motivace, proč za mužem dívka do hotelových pokojů docházela. „Seznámila se s ním, on ji potom měl znásilnit, pak si další měsíc psali a volali, pak ji znovu znásilnil a to samé se opakovalo ještě dvakrát. Nechápu, proč by po první zkušenosti znovu do hotelu přišla,“ zeptal se soudce.

Nelogické chování podle Kašpárkové souviselo hlavně s věkem poškozené. „Bylo ji patnáct, obžalovanému tehdy bylo šedesát let. Kupoval jí dárky, měli spolu důvěrný vztah. Po tom, co na ni byl první noc hrubý a zlý, pokusila se vztah ukončit,“ uvedla psychiatrička.

Čtěte také: Psycholog: Důchodce týrají hlavně příbuzní. Proto mlčí

Po rozchodu podle ní opět následovalo vydírání. „Vyhrožoval ji, kontaktoval její přítele, styděla se a měla strach. Nevěděla, jak se ho zbavit. Tvrdila, že nyní by celou situaci řešila jinak, bránila by se, nenechala by sebou tolik manipulovat,“ uvedla Kašpárková.

Obžalovaný tvrdí, že se na něj obě dívky domluvily. „Když se o sobě dozvěděly, začaly soutěžit v tom, kdo ze mě vytáhne víc peněz. Posílaly mi i zamilované dopisy,“ řekl Lebedev.

Navíc obě dívky podle něj byly sexuálně více zkušené než on. „Ještě než jsme se začali scházet, měla poškozená dlouhý seznam milenců. Sexem platila, když nezvládala zkoušky na vysoké škole, uplácela jím rozhodčí na tanečních soutěžích a zařizovala si tím ubytování zdarma v Praze. A to jsou jen ty, o kterých mi řekla,“ vypověděl u soudu.

Podle závěrů znalců obě dívky po znásilnění trpěly posttraumatickou stresovou poruchou. „Měla noční můry spojenými s poruchami spánku, nedokázala se koncentrovat, byla podrážděná. Ze znásilnění měla flashbacky a špatně snášela společnost. Bála se obžalovaného,“ vyjmenovala Švehláková.

Dodala, že podobná porucha se nemohla rozvinou kvůli stresu ze špatného vztahu s otcem. „Muselo to být v přímé souvislosti s tím, kvůli čemu je souzený obžalovaný,“ vypověděla psychiatrička.

Obžalovanému hrozí i dvanáct let vězení, rozsudek by si mohl vyslechnout v úterý.