Na parkovištích brněnských obchodních domů okrádali nepozorné návštěvníky o peníze, doklady i mobilní telefony. Z ukradených platebních karet pak v bankomatech vybírali další peníze. Majitelům cenností a peněz způsobili dohromady škodu půl milionu korun. Nyní jim hrozí, že skončí až na tři roky ve vězení.

„Zadrželi jsem sedmadvacetiletou ženu a čtyřiadvacetiletého muže. Ty podezíráme s celkem pětadvaceti krádeží, které jsme v Brně zjistili od začátku května,“ uvedla mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková.

Podle ní postupovala partnerská dvojice pokaždé téměř stejně. Vytipovali si zaneprázdněné návštěvníky na parkovišti, kteří například nakládali nákup. Přímo z otevřeného auta muž se ženou rychle sebrali cennosti a doklady. „Jeden z největších úlovků si dvojice odnesla na konci května od obchodního domu v Kaštanové ulici v Brněnských Ivanovicích. Ze Škody Fabia tam ukradli dámskou kabelku. Bylo v ní více než padesát tisíc korun a mobilní telefon,“ popsala případ Procházková.

Někteří lidé měli mezi ukradenými doklady také platební karty dokonce s jejich kódem. Nezaměstnaná žena a muž s invalidním důchodem proto mohli vybírat další peníze přímo z účtů. „ Například z bankomatu na Zvonařce zkoušeli vybrat pětatřicet tisíc korun. Automat jim dal patnáct tisíc korun. Kousek dál zkoušeli získat pětašedesát tisíc korun. To se jim již nepovedlo,“ popsala mluvčí Procházková.

Podle mluvčí Československé obchodní banky Ireny Zatloukalové mají lidé účet okamžitě zablokovat, jakmile zjistí krádež nebo ztrátu své karty. „Když někdo zadá třikrát po sobě špatný pin kód, karta u naší banky se automaticky zablokuje. Přesto je lepší, když to lidé udělají předem sami. Často si totiž nechávají heslo ke kartě rovnou s ostatními doklady,“ popsala Zatloukalová.

Policejní mluvčí Procházková uvedla, že počet případů nedovoleného držení platebních karet je v posledních třech letech velmi podobný. „Za prvních šest měsíců letošního roku máme v Brně přibližně tři sta padesát případů krádeží karet. Ve stejném období v roce 2008 to stalo přibližně tři sta devadesátkrát,“ popsala Procházková.

Ta dodala, že i krádeže ostatních dokladů a peněz musí policie řešit prakticky neustále. „Občas se situace na čas utlumí, když se nám podaří dopadnout nějakou skupinu, která se na tohle specializuje,“ vysvětlila situaci Procházková. Podle lidé nahrávají zlodějům tím, že si nedávají pozor na své věci. I když už si teď více hlídají kabelky a tašky, zase nechávají důležité průkazy v autech.

Marketingový manažer nákupního centra v Králově poli Roman Hloušek potvrdil, že problémy s krádežemi mají spíše na parkovištích než uvnitř obchodního domu. Právě kvůli neopatrnosti zákazníků. „Vracejí košík a nechají otevřené auto nebo si odloží kabelku na sedadlo a nakládají kufr,“ uvedl Hloušek. Podle něj hlídá areál obchodního centra v Králově poli včetně parkovišť ostraha i kamerový systém.

Že chvíle nepozornosti může být příležitostí pro zloděje, potvrdila například Brňanka Hedvika Jelínková. „Před nějakou dobou jsem si povídala s prodavačkou v obchodě a tašku jsem měla volně podél těla. Najednou jsem ucítila nějaký dotyk, ale krádeži klíčů jsem naštěstí na poslední chvíli zabránila,“ popsala Jelínková. Ta si peníze na účtu naopak pečlivě hlídá. Heslo ke kartě si nikam nepoznačuje a peníze vybírá pouze jednou za čas po větších částkách.

KLÁRA ŽIDKOVÁ