Incident začal před půl třetí odpoledne v Radnické ulici v centru Brna. „Hlídku městské policie tam zastavila prodavačka jednoho obchodu. Tvrdila, že na chodníku zaparkovali auto dva muži, kteří byli na první pohled opilí,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Strážníci poté zjistili, že auto skutečně stojí tam, kde je to zakázané. „Chtěli mu proto nasadit botičku. Mezitím navíc přišel muž, který řekl, že právě toto auto ho před několika minutami vytlačovalo ze silnice poblíž Joštovy ulici,“ doplnil Novák.

Jakmile hlídka botičku nasadila, přišla k autu opilá dvojice. „Čtyřiatřicetiletý Brňan strážníkům nadával. Jeho o rok mladší kamarád ze Svitavska chtěl auto odemknout, když se mu to nepodařilo, pokusili se oba z místa odejít,“ popsal počínání dvojice Novák.

Strážníci však muže zastavili a chtěli po nich, aby jim ukázali občanské průkazy. „Brňan ale nechtěl poslechnout, a tak ho hlídka chtěla předvést na stanici. V tu chvíli se však do věci vložil čtyřicetiletý muž, který šel kolem,“ uvedl Novák.

Muži se patrně nelíbilo, co se děje, a začali strážníkům nadávat. „Oba Brňané poté na hlídku zaútočili, zatímco nejmladší z mužů jen vrávoravě pobíhal kolem. Hlídka se však za použití sebeobrany ubránila a všechny muže poté předala republikovým policistům,“ dodal Novák. Strážníci poté zjistili, že oba opilí muži měli v krvi kolem dvou a půl promile alkoholu.

Hlavně opilci

Podle strážníků není úterní případ nijak neobvyklý. „Setkáváme se s tím několikrát za měsíc. Většinou jde jen o vyhrožování, někdy ale lidé na hlídku zaútočí,“ řekl Novák.

Strážníci se přitom snaží řešit konflikt bez násilí. „Hlídka se pokouší agresivní lidi v první řadě uklidnit. Když to nepomůže a lidé na hlídku opravdu zaútočí, musí strážníci použít sebeobranu,“ dodal Novák. Strážníci navíc mohou nasadit i speciálně vycvičenou jednotku operativního zásahu. „Ale to jen v případě, když je útočníků víc a hlídka na to sama nestačí,“ upozornil Novák.

Útoky se nevyhýbají ani republikovým policistům. Také oni mohou v případě potřeby nasadit speciální oddíl – zásahovou jednotku. „Využíváme ji ale jen v případech, kdy by policista se standardním vybavením a výcvikem nemusel situaci zvládnout,“ podotkl mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb. Jednotka tak zasahovala například minulý pátek v Pohořelicích na Brněnsku. Jedenatřicetiletý muž s pistolí tam vyhrožoval sousedům zastřelením. S velkou částí případů si však poradí policisté s normálním výcvikem. „Většinou útoků totiž mají na svědomí buď opilci nebo lidé pod vlivem drog,“ řekl Šváb.

Podle strážníků tak počet napadení stoupá hlavně od jara do podzimu. Tehdy lidé častěji popíjejí venku a stává se, že se třeba pohádají s kolemjdoucími, kteří pak přivolají strážníky. S agresivními lidmi se často setkávají také jihomoravští záchranáři. „To, že by někoho přímo napadli se naštěstí stává jen jednou za několik měsíců. Prakticky denně ale ošetřujeme pacienty, kteří nám nadávají a jsou sprostí,“ podotkl mluvčí záchranky Radek Turin.

Také zdravotníci se přitom snaží konfliktům vyhnout. „Chceme pacienty uklidnit. Někdy se to bohužel nepovede a pak musíme zavolat na pomoc policii či strážníky,“ dodal Turin. Přestože se s agresivními pacienty setkávají záchranáři poměrně často, žádný kurz sebeobrany pro zdravotníky nechystají. „Nejsme tu proto, abychom se s někým prali, ale abychom pomáhali. Lidé by si to měli uvědomit,“ podotkl Turin.