Přepadli a surově zbili třináct důchodkyň. Brněnští policisté ví, jaká jsou jejich jména, a dokonce už je i dopadli. Přesto dva čtrnáctiletí chlapci, kteří si od začátku roku opakovaně vynucují na bezbranných lidech peníze kopanci a pěstmi, stále svobodně chodí po brněnských ulicích.

Jsou totiž příliš mladí na to, aby mohli jít do vězení. A diagnostické ústavy je nechtějí přijmout, protože jsou přeplněné. „Přestože jsou zloději známí a nebezpeční, užívají si svobody a mohou přepadávat dál. V diagnostických ústavech pro ně totiž není místo,“ upozornil ve čtvrtek brněnský kriminalista Miroslav Klusáček z oddělení násilné trestné činnosti.

Policisté navrhli, aby oba mladé delikventy převzal výchovný ústav na základě předběžného opatření. Nemají ale žádnou možnost, jak takové řešení prosadit. „U nás je kapacita dvanáct dětí a obsazeno máme stále a dlouhodobě. Děti ve věku mezi třinácti a osmnácti lety se tu střídají po dvou měsících. Je velmi těžké zajistit co nejrychlejší nástup dětí a mladistvých do ústavu,“ řekla Gerlinda Svobodová z diagnostického ústavu v brněnské Veslařské ulici.

Policisté jsou proti dvojici nezletilých násilníků bezmocní i z dalšího důvodu. Nepodařilo se jim totiž prokázat, že by je do krádeží někdo nutil. Podle jejich výpovědí si kolem čtyřiceti tisíc, které ukradli, nechávali pro sebe. I proto nemohou kriminalisté udeřit ani na jejich rodiče, například kvůli zanedbání výchovy.

„Chlapci totiž chodí školy a rodiče prý o jejich zločinech neví. S drobnými krádežemi však měli problémy už v minulosti,“ řekl Klusáček.

Přestože se policisté setkávají s krádežemi a trestnými činy mladistvých a nezletilých poměrně často, případ čtrnáctiletých lupičů je svým rozměrem a závažností výjimečný. Poté, co je kvůli věku museli policisté propustit po prvních šesti lednových přepadeních, pokračovali v loupežích dál hned druhý den. Dodnes zbili a okradli dalších sedm starých žen.

Mladíci jednají vždy podle stejného scénáře. V obchodě si v odpoledních hodinách vyhlédnou důchodkyni, kterou pozorují při placení. Zjistí si tak, kolik má u sebe peněz. Poté ji pronásledují až do domu. „Důchodkyním podrazí nohy nebo je shodí na zem a kopanci do těla i do hlavy je donutí vydat kabelku nebo peněženku,“ informoval Klusáček. Podle něj má dvojice trvalé bydliště v oblasti mezi ulicemi Cejl, Francouzská a Bratislavská, které Brňané přezdívají Bronx.

„Hloučky mladíků tady často postávají na ulicích. Když chtějí, zatarasí vám cestu a musíte je obejít. Přitom na vás pokřikují, což rozhodně není moc příjemné. Vyloženě zkouší, kam až mohou zajít,“ popsal své zkušenosti osmadvacetiletý muž, který žije v Bratislavské ulici, nepřál si být ale jmenován.

Podle odborníků problémové děti jednají podle toho, co vidí u příbuzných. Psycholožka Marcela Šindelářová-Langová tvrdí, že příčinou násilného chování je špatné sociální učení v rodině i dědičnost. „Každopádně se nedá říct, že trest je vždy výchovným řešením. Někdy ale pobyt v ústavu a odloučení od špatné rodiny dětem pomůže,“ řekla psycholožka.

#nahled|https://g.denik.cz/50/4e/0213_infografika_kriminalita_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/4e/0213_infografika_kriminalita.jpg|Trestné činy dětí, jež v roce 2008 řešili jihomoravští policisté.#

ANDREA ŽÁČKOVÁ

Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že uvedené příspěvky čtenářů byly v rozporu s Pravidly diskuzí, byla diskuze smazána. Děkujeme za pochopení.