Ochota sama, hezké oblečení a výřečnost. Sedmapadesátiletý Jiří Lázók moc dobře věděl, jak na staré lidi zapůsobit. Vyšlo mu to. Okradl bezmála šedesát brněnských důchodců. A přišel si na téměř milion korun. Městský soud v Brně ho za to v úterý poslal do vězení, kde stráví následujících šest let.

„Lázók se k většině činu přiznal, což soud vyhodnotil jako polehčující okolnosti. Ty však nemohou snížit přehršel těch přitěžujících. Nejhorší je obludné číslo obětí. Muž okradl osmapadesát lidí lstí, když se k nim vetřel pod záminkou pomoci a zneužil jejich důvěru,“ vyčetl předseda senátu brněnského městského soudu Michal Zámečník obžalovanému muži.

Útok na bezbranné

Staří lidé se nemohli podle soudu nijak bránit. „Většina obětí měla okolo osmdesáti let, nejstarší pak byla třiadevadesátiletá Kateřina Tihelková z brněnské Vachovy ulice. Lázók narušil jejich jedinou jistotu bezpečí, čímž byl jejich byt. Důchodce to zdrtilo a mnozí přišli o celoživotní úspory. Byť některým sebral jen pět set korun, i to je pro staré lidi v penzi hodně peněz,“ upozornil Zámečník v rozsudku.

Lázók postupoval ve většině případů podle stejného mustru. Na ulici si vyhlédl staršího člověka, který šel domů z nákupu. Jakmile uviděl důchodce s taškou, šel za ním a stopoval jej až k domu. U vchodu pak oběť poprvé oslovil. „Většinou si vymyslel nějakou záminkou, se kterou se dostal dovnitř. Vystupoval nejen jako policista, který pátrá po pachatelích krádeže v domě, ale i jako úředník brněnského magistrátu,“ řekla státní zástupkyně Darja Soukupová.

Okradení lidé na něj vzpomínali jako na zloděje-gentlemana. „Vypadal jako velmi slušný člověk. Stál u domu a když mě viděl, jak táhnu těžkou tašku, nabídl mi pomoc. Babičko, já vám s tím pomůžu, řekl doslova,“ vzpomínala na pachatele Alžběta Šiklová, jedna z okradených důchodkyň. Lázók sice ženě odnesl tašku s nákupem až do čtvrtého patra, ale v nestřeženém okamžiku jí sebral peněženku. „Bylo v ní čtyři tisíce korun,“ upřesnila Šiklová.

Od léta 2006 do loňského srpna okradl podobným způsobem Lázók téměř šedesát lidí. „Od bezbranných důchodců získal bezmála jeden milion korun. Kromě peněz jim bral i šperky, cennosti a v jednom případě dokonce knihu o Litvínovu,“ poznamenala Soukupová k činům jedenáctkrát trestaného recidivisty.

Hráčská vášeň

Muž přijal trest se sklopenou hlavou. „Moc mě to mrzí a lituji toho. Slibuji, že už nikdy nebudu krást. Odsedím si vyměřený trest a budu vzorný občan,“ sliboval Lázók. Ke krádežím ho prý donutila hráčská vášeň a obliba hracích automatů. „Propadl jsem tomu. Všechno jsem naházel do automatů, ale slibuji, že škodu uhradím. Všem. A do poslední koruny,“ dušoval se zloděj.

Soud kajícníkovi moc nevěří. „Více než devět set padesát tisíc korun asi nesežene. Některé oběti už zemřeli, ostatní jsou v takovém věku, že se náhrady škody možná ani nedožijí,“ konstatoval soudce Zámečník.

Lázók je navíc několikrát soudně trestaný recidivista. Na dráhu zločinu se dal už v osmdesátých letech minulého století. Později měl třináct let pauzu a pak začal nanovo. V roce 2003 ho brněnský krajský soud odsoudil za podvody a krádeže na dvanáct měsíců do vězení. Úterní verdikt přijal. „Beru to. Odvolávat se nebudu,“ řekl Lázók po skončení procesu. S trestem souhlasila i státní zástupkyně, která se proti verdiktu neodvolala. Rozsudek je tak pravomocný.