Zda dokazovaní v těchto dnech skončí a soud vynese rozsudek, není jasné. Před pondělím se soud dosud naposledy sešel 31. ledna, kdy měl původně v plánu vyhlásit rozhodnutí. To se ale nestalo. Podle soudu státní zastupitelství nedodalo do spisu až dvanáct tisíc stran, se kterými se obhájci teprve museli seznámit. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý.

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly (dříve ANO), který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele El-Talabaniho.

Obžalovaný bývalý brněnský radní hnutí ANO Jiří Švachula u Krajského soudu v Brně.
Kauza Stoka: žalobce podle Nejvyššího státního zastupitelství nepochybil

Soud v pondělízačal znovu vyslýchat některé spolupracující obviněné. Jde o El-Talabaniho, který popsal celkové fungování skupiny, Petra Kosmáka, který rozkryl fungování větve případu týkající se správy nemovitostí městské části Brno - střed, Lubomíra Smolku, který popsal způsob ovlivňování stavebních zakázek zadávaných městskou částí, a Pavla Ovčarčina, který navíc poukázal na údajnou účast Jiřího Hose na ovlivnění některých zakázek. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová je už na konci ledna upozornila na to, že není vyloučeno, že jim bude status spolupracujícího obviněného odňat. Konstatování tehdy blíže nespecifikovala.

El-Talabani v pondělí odpovídal na dotazy předsedkyně senátu ohledně konkrétních zakázek. Uvedl, že peníze od firem zprostředkovaně přebíral v českých korunách a předával je Švachulovi, dvakrát nebo třikrát mu je prý ale dával v eurech. Uvedl, že Švachula to takto chtěl, protože hodně cestoval. "Informace se dávaly všem společnostem a ty se domlouvaly, kdo vyhraje," popsal El-Talabani.

Ovčarčin uvedl, že informace dostával na lístečku, předával je Smolkovi, který je předával dál dotyčným společnostem. Řekl, že u jejich rozhodování nikdy nebyl.

Sousedský spor skončil kamenem prohozeným oknem dodávky v zahrádkářské kolonii v Brně.
Zahrádkáři v Brně: plašil drůbež petardami, soused mu za to hodil do auta balvan

Předsedkyně senátu během dne četla listinné důkazy, šlo například o listiny s jmenováním komisí u výběrových řízení, čestná prohlášení členů komise, protokoly o otvírání obálek, smlouvy o díla jednotlivých zakázek a další. Svědčil také tehdejší starosta Martin Landa, nynější místostarosta (dříve za Žít Brno, nyní za ANO). Uvedl, že byl členem komisí a že se účastnil i otvírání obálek, nevybavuje si ale nic nestandardního. Vše bylo podle něj podle zákona.

Korupce na radnici se podle státního zastupitelství odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je podle obžaloby vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části. Švachula vinu popírá.