Hádka nakonec skončila pobodáním jednoho z účastníků. Jednačtyřicetiletý Ivo Tučka obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví v úterý stanul před Krajským soudem v Brně. K činu se přiznal.

Tučka měl na spolubydlícího zaútočit nožem. „Po předchozí hádce sebral ze stolu nůž a napadal své okolí. Když se ho poškozený snažil uklidnit, bodl ho do boku. Způsobil mu krvácení do břicha. Muž zranění léčil přes šest týdnů,“ konstatovala v obžalobě státní zástupkyně Vladimíra Novotná.

V osudný den odpoledne přišel Tučka do pokoje jiného spolubydlícího z ubytovny Rostislava Lahody. Podezříval ho, že mu krade jídlo z lednice. Toho však nenašel a odešel pryč. Za chvíli se vrátil a Lahoda už ve svém pokoji byl. Začali se spolu hádat. Konflikt chtěl urovnat další muž a snažil se Tučku uklidňovat. Obžalovaný ale sebral ze stolu velký kuchyňský nůž a začal s ním mávat. „Chtěl jsem ho uklidnit a vyprovodit na chodbu. On tam ale s tím nožem šermoval a několikrát mě škrábnul. Pak jsem najednou ucítil, že mě bodl,“ vypověděl u soudu zraněný muž. Tučka se v tu chvíli zklidnil. Když viděl, co provedl, sám zavolal záchrannou službu.

Jak prohlásil poškozený, jednalo se o nešťastnou náhodu. „S Tučkou jsme vycházeli zcela normálně. Když jsem se vrátil z nemocnice, sám se mi omluvil a dál se spolu bavíme. Vím, že to nechtěl udělat. Co se stalo, stalo se,“ uvedl zraněný muž.

Tučka u soud tvrdil, že si téměř nic nepamatuje, protože byl silně opilý. „Tu hádku a vše kolem toho si vybavuji jenom útržkovitě. V tu dobu jsem měl v sobě už placatku vodky, asi tři pět lahví piva a nějaký fernet,“ uvedl u soudu obžalovaný. Jeho slova potvrdili i přivolaní svědci.

Toto napadení však nebylo zdaleka prvním, kterého se obžalovaný muž dopustil. „Asi před patnácti lety jsem provedl něco podobného a pak jsem se ambulantně léčil,“ vypověděl u soudu. Podle soudu si za svůj život vyslechl už osm rozsudků, z toho dva podmíněné. V současnosti je navíc ve vězení za další napadení.

Podle soudní znalkyně z oboru psychologie Blanky Zapletalové je Tučka podprůměrně inteligentní a neumí se ovládat. „Jeho sebeovládání se navíc snižuje s opilostí,“ doplnila. Na alkoholu prý není zcela závislý, ale když už začne pít, opije se do němoty.

Soudní jednání bude pokračovat v polovině srpna, kdy soudce Michael Vrtek vyslechne další svědky.

MAREK LAJTKEP