O hádce, která se na konci jednání strhla, informoval jako první server iDnes.cz. „Kolem šesté hodiny večer nám někdo telefonicky nahlásil konflikt na schůzi v Křenové ulici, do kterého se zapojilo větší množství lidí,“ potvrdil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Zasahovat nakonec strážníci nemuseli.

Hádka se podle členky hnutí Andréy Komárkové strhla kvůli sestavování kandidátek do komunálních voleb. „Jedná se o začátečnické chyby, jsme mladé hnutí. Učíme se spolupracovat,“ potvrdila.

Její stranický kolega Petr Hudlík má jiný názor. „Určitá skupina z hnutí chtěla informace k sestavování kandidátek. Představa vedení je, že si udělají všechno sami bez ostatních členů,“ kritizoval Hudlík, který je zároveň bývalým starostou Starého Lískovce.

Předsedkyně brněnské buňky Lucie Šafránková ve čtvrtek nezvedala telefon, neodpovídala ani na sms zprávy. Situaci nechtěli komentovat ani místopředsedové strany Karel Cholek a Kamil Papežík. „Nezlobte se, já nedůvěřuji novinářům,“ reagoval na dotaz Papežík.

O spory v brněnské buňce se zajímá také jihomoravský předseda hnutí Jan Hrnčíř. „Zjišťuji od účastníků, co se na úterní schůzi stalo. Podle toho, co zatím vím, nedošlo k žádnému fyzickému konfliktu, pouze k nedorozumění,“ komentoval situaci.

Podle politologa Lubomíra Kopečka jsou debaty o pozicích na kandidátkách v každé straně, ale nestává se, aby u nich zasahovali strážníci. „Hnutí nabralo zjevně velký počet členů. Lidé, kteří se dosud neznali, se učí spolupracovat. I z toho důvodu mohou mít mezi sebou spory častěji než členové stran, které existují delší dobu,“ vysvětlil.

Roli podle něj může hrát také orientace strany. „Jedná se o krajně pravicové hnutí, které staví na xenofobii, což může posilovat komunikační spory v členské základně,“ zhodnotil.