Zastávku ve Starém Lískovci podle Správy železnic někdo pomaloval ještě před jejím uvedením do provozu 12. prosince. „Odstraňování malby jsme tak řešili už v rámci předávání stavby do užívání. I podle aktuální kontroly stavu je zastávka v pořádku a bez závad," informoval v úterý odpoledne mluvčí železničářů Dušan Gavenda.

V tomto případě zástupci státního podniku ani neoslovovali policisty, pokud se však jedná o rozsáhlejší poškození, řeší Správa železnic případy vandalismu ve spolupráci s nimi. „U drobnějších poškození, například formou tagů a podobně, většinou přistupujeme přímo k jejich odstranění," podotkl Gavenda.

Náklady na odstranění nechtěných prvků se liší, většinou se ale pohybují zhruba od sta do tisíce korun za metr čtvereční. „Závisí na rozsahu poškození, hladkosti podkladu. Roli ale hraje třeba i případné ošetření povrchu antigraffiti nátěrem nebo fólií," přiblížil mluvčí.

Na jihu Moravy zaznamenávají případy vandalismu prakticky každý týden. „Snažíme se je eliminovat například řízeným graffiti na velkých plochách, další možností je aplikace antigraffiti nátěrů nebo antigraffiti fólií," doplnil Gavenda. Přiznal také, že taková opatření jsou už poměrně nákladná.

V zastávce Starý Lískovec zatím zastavuje pouze menší počet vlaků zhruba jednou za dvě hodiny, Železniční trať do Zastávky je totiž prozatím zmodernizovaná pouze v úseku do Střelic. V nedohlednu je také stavba dopravního terminálu. Provází jej problém s pozemky, které město Brno stále nemá vykoupené.