Češi Radovan Kašík a Roman Polách, Srbové Saša Petkovič s Ekremem Mustafou a kosovský Albánec Naim Kollčaku stanuli v pondělí před brněnským krajským soudem.

Státní zástupkyně Eva Žďárská je viní z toho, že vařili a pašovali heroin a pervitin. „Část surovin k výrobě drog chtěli do České republiky dovážet ze Srbska přes jižní Moravu.

Všichni muži však tvrdí, že jsou nevinní. „Nic z toho není pravda. Za všechno může česká rozvědka. Když mne minule pustili z vězení, přišel za mnou muž a říkal, že je agent Ryba z Bezpečnostní a informační služby. Chtěl, abych s ním spolupracoval. Když jsem to odmítl, začaly problémy,“ prohlásil u soudu Kollčaku.
Odposlechy telefonů však potvrzují verzi obžaloby. „Podle nich se Petkovič domlouval s mužem, kterému říkal Ritchie. Ten mu měl v Srbsku zajistit několik kilogramů efedrinu,“ citoval z odposlechů předseda senátu Pavel Göth. Právě efedrin se používá při vaření pervitinu.

Petkovič, který měl další zločiny plánovat z vězení, však obvinění popírá. A to i přesto, že policisté našli v jeho cele mobilní telefon. „Ten ale nebyl můj. Nikdy jsem ho nepoužil,“ tvrdil před soudem Petkovič. Vzorek svého hlasu, který by dokázal, že telefonem nevolal, však odmítl poskytnout.

Spolupracovat je naopak ochotný Kollčaku. „S nikým jsem se mobilem o drogách nebavil. Proto klidně dám policii vzorek hlasu, aby slyšeli, že v těch odposleších nejsem já,“ podotkl Kollčaku.

Pervitin měl vyrábět Kašík. U toho policisté při domovní prohlídce také našli přes třicet gramů této drogy. „Na žádném obchodu jsem se s nikým nedomlouval. Bylo to pouze pro moji potřebu. Musel jsem totiž v práci dělat mnoho přesčasů, tak jsem si občas potřeboval dát pervitin, abych to vydržel,“ tvrdil Kašík.

Se skupinou spolupracoval také Pavel Gaura, kterého už loni švédský soud poslal na deset let za mříže. Pokusil se totiž do Švédska vyvézt téměř čtyři kilogramy heroinu. „Chytili ho při tom policisté v Helsingborgu. Převoz drogy ale zorganizovali Kollčaku s Poláchem,“ prohlásila u soudu státní zástupkyně Žďárská.

O dalším osudu členů pašeráckého gangu bude brněnský trestní senát rozhodovat nejdřív koncem srpna. Protože jde o mezinárodní organizovanou skupinu, hrozí každému z obžalovaných až patnáctileté vězení.

Všichni muži mají s prodejem drog zkušenosti. Petkovič a Polách jsou kvůli tomu ve vězení nyní, zbylé muže za to soud už dříve také potrestal.