Při krádežích postupovala skupina vždy podobně. „Oběti si vybírala náhodně. Řidič přivezl na vytipovaná místa tři ženy, které se vydávaly za sociální pracovnice. Po příjezdu seděl v autě. Jedna žena předstírala, že je sociální pracovnice. Další dvě prohledaly domácnost,“ vysvětlila vyšetřovatelka případu Zdeňka Kyliánová.

První z případů se stal už na začátku ledna v Nových Bránicích na Brněnsku, kde manželé přišli o více než dvacet tisíc korun. Pachatelky se představily jako pracovnice městského úřadu. „V nedalekém Ořechově o necelou půl hodinu později se stejnou záminkou obelhaly starého muže. I když prohledaly celý dům, na nic, co by ukradly, nenarazily a musely odejít s nepořízenou,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nejvíce peněz získali pachatelé v Přibicích na Brněnsku, kde si přišli na sedmdesát tisíc korun. Osudným se partě stala akce na konci března v Hajanech na Brněnsku. Vloudili se do domu důchodkyně, kde sebrali deset tisíc korun. „To už měli kriminalisté informace a barvě auta. Okamžité vyhlášení pátrání po podezřelých přineslo za necelou hodinu úspěšný výsledek a policisté je dopadli,“ dodal Malášek.

Roman Kabát se u soudu zpovídá z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví.
Chtěli si vyřídit účty. Podle obžaloby muže napadli po návratu rodiny z výletu

Až na jednu ženu jsou členové party jedna rodina. Jsou ve věku od třiadvaceti do dvaačtyřiceti let. Dvě ženy byly navíc za podobnou trestnou činnost již dříve trestané. Právě ony jsou nyní stíhané ve vazbě, další dva spolupachatele policisté stíhají na svobodě.

Policisté předpokládají, že skupina má na svědomí i další případy na Brněnsku i na Znojemsku. Letos už se podobných případů stalo na jižní Moravě třiadvacet, z toho již policisté šest objasnili. Každoročně je okradených důchodců v kraji osmdesát až devadesát. Díky preventivním akcí se počet snížil. V roce 2011 policisté evidovali asi 160 okradených starých lidí.

Policisté upozorňují, že nemají důchodci důvěřovat cizím lidem a pouštět je domů. „U pracovníků například vodáren nebo plynáren by si měli ověřit, jestli mají příslušný průkaz. Mohou si pořídit také panoramatické kukátko, aby měli větší rozhled,“ popsala Kyliánová.

Pokud je už někdo okradl, mají hned zavolat na linku 158.

Ilustrační foto
Mladík chtěl peníze na alkohol, napadl proto prodavačku