Za denního světla. Takovou scénu zažila koncem minulého týdne barmanka brněnského Top Baru v Merhautově ulici. Po lupiči nyní pátrají brněnští policisté.
Brněnský deník Rovnost na případ upozornili zaměstnanci baru, kteří mají dokonce videozáznam, na kterém je lupiči vidět do obličeje. „Muž je na záznamu vidět hned několikrát. Před přepadením byl totiž už dvakrát v baru. Vždycky tam ale zašel a hned zase odešel. Nejspíš zjišťoval, jestli tam jsou lidé,“ řekl jeden ze zaměstnanců baru.
Když lupič zjistil, že v baru nikdo není, zkontroloval situaci na ulici a vrátil se po třetí. „Přišel k barmance, namířil ji nůž na krk a chtěl po ní peníze. Vyhrožoval jí přitom, že ji zabije a tak mu dívka dala asi šestnáct tisíc. Potom lupič odešel,“ dodal zaměstnanec.
Přestože pachatel pečlivě hlídal, jestli v okolí baru nikdo není, jeho podobu už policisté znají. Muže natočily kamery, které jsou u herny. Barmanka pak pachatele na záznamu poznala. Policisté nyní po muži pátrají. „Porovnáváme záznamy s dalšími stopami, které nechal lupič na místě. Poznatky pak ještě srovnáváme se stopami, které máme z jiných loupeží,“ přiblížil práci kriminalistů brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Pomáhají kamery
Podle něho je loupež z minulého týdne poměrně typická. „Lupič přijde do baru, namíří na barmanku zbraň a vyhrožuje, že ji zabije. Nakonec si odnese několik tisíc korun. Často se pak stává, že s penězi odejde jen do nejbližší herny, kde je zase prohraje,“ podotkl Malášek.
V poslední době řeší policisté loupeže velmi často. Jen za první čtyři měsíce letošního roku vyšetřovali kriminalisté na jižní Moravě skoro 150 loupežných přepadení. To je skoro devět za týden. „Hodně se nám jich ale daří vyřešit. Pomáhají nám přitom třeba kamerové systémy, které jsou skoro všude, nebo svědci. Lupiči navíc bývají celkem často nervózní a nechávají na místě stopy,“ upozornil Malášek.
Policistům nahrává i to, že když se lupiči přepadení podaří, zkusí to brzy znovu. „Pokaždé přitom třeba nechá na místě různé stopy. Podle nich ho nakonec dopadneme,“ doplnil Malášek.
Podle policistů jsou většinou cílem lupičů různé bary a herny. „Stává se třeba, že tam pachatel nejdřív prohraje peníze a pak tu hernu vyloupí, aby je nějak dostal zpátky,“ řekl Malášek.
Výhružky a napadení
Častými pachateli jsou lidé, kteří mají potíže s drogami nebo se někde zadluží. „Neuvědomují si přitom, že tím, že někomu vyhrožují nebo ho dokonce napadnou, se dopouštějí trestného činu. I když pak tomu člověku seberou třeba jen tři tisíce. Kdyby přitom nepoužili násilí, byl by to pouze přestupek,“ podotkl Malášek.
S loupežnými přepadeními se často setkávají i brněnští strážníci. „Lupiči často chtějí třeba kabelku, peníze nebo šperky. Přepadeným přitom vyhrožují, že když jim věci nedají, tak je zbijí. Někdy je dokonce zmlátí rovnou,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
Strážcům zákona se občas podaří lupiče chytit přímo na místě. „Pokud nás lidé zavolají okamžitě, stává se, že ho chytíme na útěku. Záleží ale na tom, jak rychle se o přepadení dozvíme,“ dodala Kapitančiková.