Matouš psal loni v únoru komentáře pod video předsedy hnutí SPD Tomia Okamury na internetovém serveru YouTube. Sám se odvolacího řízení nezúčastnil. Podle jeho obhájce Marka Uhlíře se muž nedopustil přečinu nebezpečného vyhrožování. „Trest je proto nepřiměřený, žádáme zproštění obžaloby," řekl u soudu Uhlíř.

Dále uvedl, že se mladík podle znaleckého posudku neovládal, nemohl si domyslet následky svého jednání. „Nic nenasvědčuje tomu, že obžalovaný myslel text vážně," dodal.

Za nepřiměřený označil i zákaz komentování v diskuzích na sociálních sítích. „Obžalovaný tráví většinu času doma. Se svými kamarády komunikuje jen přes internet," řekl. Zákaz ho podle Uhlíře vyloučí z jeho sociálního prostředí.

Ilustrační foto.
Akce Flusovická: policii hlásila neexistující zločin v neexistující ulici v Brně

Účastníci diskuze, kterým Matouš vyhrožoval, se mohli bát o život. Ve výhrůžkách se totiž odvolával na radikální islámská uskupení.

Podle obžaloby se Matouš sice méně ovládal, přesto byl ale za své jednání odpovědný. Zákaz účasti v internetových diskuzích podle ní omezující není. Komunikovat přes internet například s učiteli mladík smí.

Podle soudce Jaroslava Pálky z Matoušova komentáře rozhodně nevyplývá, že by ho myslel nadneseně. „Píše v něm mimo jiné o údajných vlastních zkušenostech s policií. Z policistů dělal šašky, vysmíval se jim," upřesnil Pálka.

Pachatel při přepadení čerpací stanice v Heršpické ulici v Brně.
Nemám jinou možnost, omlouval se s nožem v ruce. Možná začátečník, říká policie

„Trest je sice přísnější, ale přiměřený. Pro obžalovaného je hlavně výchovný, aby si uvědomil, že takové jednání zákon netoleruje," dodal.

Krajský soud potvrdil rozhodnutí městského soudu, rozsudek je nyní pravomocný.

IVA KOVAČIČOVÁ