Kalandříková se odvolala proti rozhodnutí Okresního soudu Brno-venkov z letošního srpna. „Na konci předloňského roku byla obžalované zrušena živnost, ona ale ubytovací, sociální i zdravotní služby poskytovala dál. S jednotlivými klienty uzavřela smlouvu o osobní asistenci, tím ale jen obcházela zákon," popsal obžalobu předseda senátu Vlastimír Čech.

Služby seniorům poskytovala Kalandříková ve svém rodinném domě v Ivančicích na Brněnsku. Dům je dvoubytový, v jedněm z bytů Kalandříková bydlela, v tom druhém ubytovala osm seniorů, o které se starala. „Ubytování je rozdělené na dámy a pány. Já a ostatní asistentky jsme klientům poskytovaly péči, kterou potřebují," popsala Kalandříková.

Peníze. Hotovost. Ilustrační foto.
Pacient žaluje brněnskou psychiatrickou nemocnici. Chce zpět ukradené peníze

Osobní asistence je podle zákona terénní služba poskytovaná lidem, kteří nejsou soběstační a jejichž situace vyžaduje pomoc jiné osoby. Podle její obhájkyně ale Kalandříková terénní službu vykonávala, přestože senioři žili v jejím domě. „Dům je dvoubytový. Neměla je ubytované ve svém bytě. Přes nájem jim zajistila bydlení ve druhém z bytů, řada z nich zde má trvalé bydliště. Má klientka do tohoto bytu docházela ze svého," popsala obhájkyně.

Podle svých slov navíc chtěla seniorům především pomáhat. „Rodiny ubytovaných seniorů přišly na to, že když dají například maminku do brněnského ústavu, nepostarají se o ni tak dobře. Oslovily mě, protože věděly, že se lidem snažím poskytnout nadstandartní péči," vysvětlovala Kalandříková.

Zranění hlavy, ilustrační snímek.
Kamenem do hlavy a krvavý boj o dědictví v Brně. Útočníkovi hrozí deset let

Na poplatek ve výši tisíc korun za člověka a den, měla Kalandříková podle svých slov nárok. „Jakožto asistentka sociální péče jsem měla právo na odměnu. Poskytovala jsem jim za to stravu a hygienu. To bych ze svého neutáhla," podotkla.

Kalandříková tyto služby seniorům poskytovala i přesto, že byla v podmínce, kterou jí soud uložil již dříve za stejné jednání. I proto Krajský soud v Brně její odvolání zamítnul. „Obžalovaná již jednou byla odsouzená za totožnou trestnou činnost. Rozhodnutí soudu jí bylo známo, musela vědět, že se dopouští trestného činu a zároveň maří rozhodnutí soudu. Odvolání obžalované nemělo naději na úspěch," odůvodnil rozsudek Čech.

Krajský soud v Brně řešil případ cizince, který vážně zranil svého kolegu.
Soud v Brně řešil muže, který podřízl kolegu. Asi ve mně pracoval ďábel, řekl

Odvolací soud tak potvrdil tříletou podmínku, kterou Kalandříkové za neoprávněné podnikání a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání již dříve uložil okresní soud. Odsouzená chce podat dovolání, o kterém rozhodne Nejvyšší soud. „Snažím se lidem zabezpečit slušné dožití a pomoc kdykoliv, kdy ji potřebují. To přeci není protiprávní. Sama jsem byla požádána sociální službou, abych jim pomohla," sdělila Kalandříková po skončení jednání novinářům.

V rodinném domě Kalandříkové jsou stále ubytovaní čtyři důchodci. Co s nimi do budoucna bude, zatím není jasné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců

Zdroj: Benthem Crouwerl Architects a West8