Od začátku roku do půli prosince se policisté zabývali 558 případy, což je osm procent z celkového počtu 6 906 nehod. Zatímco za celý loňský rok bylo 457 nehod pod vlivem alkoholu. „Ve většině případů si opilí šoféři ani neuvědomují, že jejich jedoucí auto je zbraň a velice snadno tak mohou ublížit nejen sobě, ale i ostatním účastníkům provozu,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Nehody a alkohol

* do půli prosince 2020: 558 nehod pod vlivem alkoholu v kraji

* rok 2019: 457

* rok 2018: 448

Například na Břeclavsku evidují oproti loňskému roku zhruba o patnáct nehod, kde hraje roli alkohol, více. „Ve většině případů nadýchají řidiči přes jedno promile alkoholu,“ konstatoval vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Jako první byl zaočkovaný ministr zdravotnictví Jan Blatný.
V Brně začali očkovat proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu ministr Blatný

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka by si měl každý řidič před nalitím prvního panáka uvědomit, jaké budou následky. „Pokud se něco stane, člověk si to s sebou nese celý život. Bohužel jsme národ alkoholiků,“ řekl.

Alkohol může ovlivnit každého jinak. Většinou tlumí a zpomaluje reakce, zužuje zorné pole. „Nebezpečí je, že člověk cítí, že to s ním nic nedělá a neuvědomí si, že setina sekundy je v reakci poznat. V případě, že mám brzdit, pak už nedobrzdím,“ zmínil Čížek.

Zbytkový alkohol

Na alkohol za volantem si dává pozor třeba Vítězslav Hasík z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Pokud vím, že ráno budu řídit, snažím se, abych byl nejen střízlivý, ale také neměl zbytkový alkohol,“ poznamenal.

Jestliže hrozí riziko zbytkového alkoholu, raději vyčká, dokud nevyprchne. „Nebo si zajistím náhradní řešení,“ uvedl mladík.

Hasiči o vánočních svátcích absolvovali osm desítek zásahů.
FOTO: Hasiči na jihu Moravy vyjeli k 80 zásahům. Požár chatky skončil tragicky

Senátoři se v minulosti snažili prosadit toleranci půl promile pro cyklisty, ale neúspěšně. Právě turisté na kolech v hojném počtu přijíždí na jižní Moravu. Lákají je příznivé trasy i nabídka vína. „Přináší to i více nehod zaviněných cyklisty. Letos evidujeme o třiatřicet víc než v loňském roce,“ vyčíslil policista Mach.

Besip dlouhodobě prosazuje, aby zůstala nulová tolerance alkoholu u všech účastníků silničního provozu. „Jsou lidé, kteří si dají dvě piva a budou řídit jako z partesu. Pokud je však většinově jasné, že alkohol ovlivňuje řízení a chování v provozu, není na místě přilévat olej do ohně. Zvláště s ohledem na to, jak se Češi chovají na silnicích,“ sdělil Čížek.