Bezpečně se necítí například Brňanka Helena Březíková, která v okolí Dělnického domu pravidelně venčí psa. „Dnes jsem si koupila pepřový sprej, protože se bojím. Tady v parku i u kostela se schází podivné existence a pijí alkohol. Už dvakrát mě obtěžoval nějaký bezdomovec. Řekla jsem manželovi, že bude večer se psem chodit on," přiznala žena ustaraně.

S ní souhlasila i další obyvatelka Juliánova, Eva Šimková. Podle ní je situace v okolí špatná teprve několik měsíců. „Bydlím tady na sídlišti a letos je to děs. Úplně běžně se v okolí potloukají bezdomovci a je po nich všude nepořádek. Myslím, že by to mohlo být opravou mostu na ulici Otakara Ševčíka, pod kterým vždycky přespávali. Teď je dělníci vyhnali a oni se potulují po Juliánově,“ zamyslela se žena, která zrovna přijela z práce.

Lidé z jiných částí Brna ale mají na Juliánov jiný pohled. Čtvrť totiž mají za relativně klidnou a bezpečnou. Jako paní Prokšová z brněnských Vinohrad. „Tady, že by to mělo být nějak zlé? Juliánov byl vždycky bezpečná a pěkná čtvrť. Nevěřím, že by se to mohlo takhle změnit,“ divila se seniorka.

Policejn auto, ilustrační snímek.
Střelba v Novém Lískovci v Brně: souboj psů ukončil výstřel, jeden pes je mrtvý

Dobré pověsti se dosud Juliánov těšil i u Jana Prášila. „Já jsem z Líšně a jezdím tudy do města. Nijak výrazně horší, než u nás mi to tady nepřijde. Určitě je to lepší než třeba u hlavního nádraží. O té holce jsem ale slyšel, je to hrůza. Jinak mi to tady připadá relativně v pohodě,“ popsal mladý muž, který zrovna čekal na tramvaj do centra.

Podle vedoucího policejního Obvodního oddělení Brno-Židenice Patrika Vyparina se narkomani přesouvají mezi jednotlivými městskými částmi. „V Juliánově není vyšší počet incidentů než v jiných částech Brna. Násilný trestný čin byl výjimečnou událostí, které bohužel nelze předejít," uvedl policista.

Městský soud v Brně projednával případ okradených neslyšících důchodkyň.
Neslyšící v Brně okradli stejně postižené důchodkyně. Šéf party dostal tři roky

Mnohem horší situace prý panuje v jiných částech brněnských Židenic. „Zvýšenou pozornost věnujeme především Staré osadě, kam kromě místních hlídek jezdí na kontroly i strážníci z celoměstských jednotek. Dohled je zde velmi intenzivní,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Přímo v Juliánově řešily letos hlídky strážníků čtyři přestupky. „Zde klademe zvláštní zřetel zejména na Juliánovské náměstí a kontroly jsou tam posílené. Naše místní služebna tak reaguje na zkušenosti strážníků s lidmi, kteří se tam příležitostně shlukují a nechávají po sobě odpadky," dodal Ghanem.

Požár autobusu na nádraží v Kuřimi na Brněnsku.
Žhář, který v Brně zapálil karavany, jde do vězení na sedm let. Zničil i autobus

Také starosta brněnských Židenic Petr Kunc tvrdí, že byl útok na školačku jednorázovou záležitostí. Okolí Dělnického domu tak podle něj zvýšené riziko nepředstavuje. „Byl to jednorázový exces, který není pro lokalitu typický. Díky kamerám je okolí zastávky pod trvalým dohledem a budeme i nadále spolupracovat s policií,“ řekl Kunc.

Brněnský městský soud dnes obdržel od Krajského státního zastupitelství v Brně návrh na vzetí do vazby muže, který je z útoku obviněný. Vazební zasedání proběhne v sobotu dopoledne.