VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Justiční omyl: pět let pro nevinného?

Znojmo /AKTUALIZOVÁNO, ROZHOVOR, ANKETA/ - Znojemští policisté znovu otevřeli šest let staré případy loupežných přepadení. Dva muži si za ně již odpykali své tresty, ale teď se k činu přiznal nový pachatel.

15.1.2010 3
SDÍLEJ:

Jaromír KapinusFoto: DENÍK/Archiv

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Loupežná přepadení dvou znojemských listonošek z let 2003 a 2004 mají nové a šokující pokračování. Ke zločinům, za které si jeden mladík odseděl šest let ve vězení a druhý půl roku ve vazbě, se nyní policistům přiznal zcela jiný člověk.

Podle neoficiálních informací měl listonošky ve skutečnosti přepadnout mladý muž, kterého policie zadržela kvůli domácímu násilí na Zlínsku. On sám se pak při výslechu policistům přiznal a detailně popsal zhruba šest let stará přepadení poštovních doručovatelek. Ženy vždycky zbil a ukradl jim brašnu s dopisy a penězi. Celkem si tak měl přijít na více než sto šedesát tisíc korun.

Na případu tak nyní znovu pracují znojemští policisté a i soud se zřejmě bude muset kauzou opět zabývat. „Něco ve smyslu, který naznačujete, se ve Znojmě prošetřuje. Bližší informace poskytneme v pondělí,“ řekl pouze krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Za přepadení byli už před lety odsouzeni Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler. Čepura, který byl krátce předtím souzen v jiném případu za vydírání, se na policii k přepadení obou listonošek nejprve přiznal, před soudem pak ale tvrdil, že to udělal pod nátlakem. Dostal souhrnný trest šest let za mřížemi a náhradu škody, přičemž krajský soud ho po odvolání snížil na pět roků.

Nepřímé důkazy

Schindler po půlroční vazbě vyvázl jako spolupachatel s tříletou podmínkou a rovněž náhradou škody poště. Po celou dobu tvrdil, že je nevinný. U soudu oba neustále opakovali, že listonošky neoloupili. Senát okresního soudu je ale především na základě pachových stop z místa činu a prvotního Čepurova přiznání uznal vinnými. Pachové stopy se přitom v jiných případech používají jen jako nepřímý důkaz.

Po uvěznění mladíků se ale ve Znojmě stalo další velmi podobné přepadení listonošek. Pachatele ale policisté v tomto případě nevypátrali. I k němu se teď přiznal zadržený muž.

Případ už má znovu na stole státní zástupce. „Mohu potvrdit, že oba zmiňované skutky znovu vyšetřujeme. Na státním zastupitelství máme nový dozorový spis. Zahájili jsme trestní stíhání dvou dalších obviněných. Víc nemohu s ohledem na probíhající vyšetřování říci,“ uvedla znojemská okresní státní zástupkyně Lenka Peroutková.

Příjemně překvapeni jsou novým nečekaným vývojem oba odsouzení a jejich tehdejší obhájci. Tenkrát sedmnáctiletý student učňovské školy Jaroslav Schindler strávil skoro půl roku ve vazbě a nakonec vyšel od soudu s podmínkou. „Nikoho jsem nepřepadl. Čepura sice nejprve na policii řekl, že jsem byl jeho spolupachatel, u soudu ale všechno odvolal. Prý si to celé vymyslel. Dokonce mi pak z vazby poslal dopis, ve kterém se mi za to omlouval,“ uvedl údajný spolupachatel dvou loupežných přepadení Schindler.

„Myslím si, že ze strany policie ty pachové stopy byly účelové. Nemohla žádné stopy získat, když jsem na místě činu nebyl. Jenže bohužel jsem neměl žádné alibi. V té době byly zrovna jarní prázdniny a já jsem si po zhruba půl roce, když nás zatkli, přesně nevzpomněl, kde jsem v tu osudnou dobu byl a co jsem dělal,“ dodal Schindler.

Pod nátlakem

Dnes šestadvacetiletý Tomáš Čepura, který za zdmi českých věznic strávil pět let života, tvrdí, že listonošky nepřepadl. „Přiznal jsem se k tomu jen jednou, policistům z kriminálky ve Znojmě u nich v kanceláři. A přiznal jsem se pod jejich nátlakem. Hodiny a hodiny se na mně střídalo asi sedm policistů, až jsem nakonec přiznal, že jsem to byl já. Ze stejného důvodu, tedy kvůli policejnímu nátlaku, jsem jako spolupachatele uvedl Jaroslava Schindlera,“ řekl Tomáš Čepura.

Předsedou senátu, který tehdy případ soudil, byl dnešní předseda znojemského okresního soudu Jaromír Kapinus. „Na ten případ si vzpomínám, nyní však nemohu říci, na základě jakých konkrétních důkazů je tehdy senát odsoudil, je to již více než pět let,“ potvrdil Kapinus.

Zdůraznil, že věc prošla všemi soudy od okresního až po ústavní. „Všechny soudy uvedly, že věc byla zcela v souladu se zákonem, žádné pochybení nikdo nenašel a odkázaly na velmi podrobné provádění důkazů. V době, kdy jsem to soudil, jsem nemohl udělat nic jiného. Důkazy, které jsem znal, přesvědčily senát o vině mužů,“ uzavřel Kapinus.

Podle šéfky znojemských státních zástupců figurovaly v případu před pěti lety pro podání obžaloby jak přímé, tak nepřímé důkazy. „To není vždy obvyklé. Odsuzující rozsudek zdejšího soudu byl potvrzen rozsudkem krajského soudu a věci rozhodoval i Nejvyšší soud, který podané dovolání odmítl. Ta věc prošla celou hierarchií soudní soustavy. U hlavního líčení, které probíhalo opakovaně, byla vyslechnuta řada svědků. Už tehdy jako svědkové vypovídali i mnozí policisté. Soud pak dospěl k závěru, že žaloba byla důvodná,“ dodala Peroutková.

Kauza už dva roky leží i u evropského soudu pro lidská práva. „Když jsem se tyto nové informace dozvěděl, zvedla se ve mně obrovská vlna emocí. Jsem totiž skálopevně přesvědčen o nevině mého klienta. Soud neměl při líčení ani jeden přímý důkaz, nikdo Jaroslava Schindlera jako pachatele nepopsal. Popis svědků byl navíc při líčení plný rozporů,“ řekl advokát Miloslav Černoch, který při jednání zastupoval tehdy ještě mladistvého Jaroslava Schindlera. „Mého klienta obvinili na základě toho, že Čepura uvedl, že loupež vymyslel Schindler a že kradl právě Schindler,“ uvedl Černoch.

Čepura: Sebrali mi pět let života

Znojmo
– Tomáš Čepura není žádný svatoušek. V dětství byl jako z divokých vajec, na sídlišti, kde bydlel, jej znalo celé okolí, a nějaké okno možná také rozbil. Život si ale pořádně zkomplikoval až před šesti lety. S Makedoncem Isenem Ililim přepadl v Husových sadech ve Znojmě mladíka. Přibližně ve stejné době se však ve městě stala série přepadení poštovních doručovatelek.

Kolotoč policejních výslechů nakonec skončil soudem. Za přepadení listonošek strávil pět let za mřížemi. „Neudělal jsem to a řekl jsem to i u soudu,“ říká dnes šestadvacetiletý muž.

K činu se však kdysi přiznal. „Ano, jenže pod nátlakem policie. Když do mě hodiny a hodiny donekonečna hustili, že mají na mě plno důkazů a že když nebudu spolupracovat, zavřou celou moji rodinu, tak jsem se nakonec přiznal,“ přibližuje Čepura.

Násilí ze strany policistů popřel. „Střídalo se jich na mně asi sedm v civilu, někteří už, pokud vím, u policie nepracují. Schindlera jsem vlastně taky jako spolupachatele uvedl jen proto, že mi jeho jméno vnutili. Byla to jejich verze a mně už nic jiného nezbývalo,“ vzpomíná mladík.

Od soudního jednání kvůli přepadení v Husových sadech jej odvezli policisté k výslechu. „Sbalili mě s tím, že jsem přepadl ty pošťačky. Přiznal jsem se tedy jen na policii a opakuji, jen pod nátlakem. Ve vazbě jsem pak měl čas přemýšlet a výpověď jsem změnil,“ přiznává Čepura.

Potrestaný tvrdí, že soud neakceptoval výpovědi jeho svědků. „Snažil jsem se dokázat nevinu. U soudu byli svědci, kteří potvrdili moje alibi. Navrhovali jsme i detektor lži, soudce však nic nezajímalo,“ tvrdí Čepura.
Prošel třemi věznicemi v republice. „Bachaři byli naštěstí dobří, horší to bylo se spoluvězni, ale zvládl jsem to,“ říká a je vidět, že na to nechce vzpomínat.

Nyní má v ruce dopis od svého advokáta. „Dozvěděl se, že se k přepadení listonošek přiznal někdo jiný. To je úžasný. Věřil jsem, že se to jednou prokáže,“ neskrývá radost Čepura. Mladému muži zkomplikoval pobyt za mřížemi celý další život. Velmi pracně například hledal zaměstnání. „Když lidé, u kterých jsem žádal o práci, zjistili, že jsem seděl, řekli mi, že si to rozmyslí. Ale nikde mě nevzali. Vždycky chtěli doklad od bývalého zaměstnavatele a já jim ukázal doklad od vězeňské služby, protože jsem ve výkonu pracoval. To, že mám teď práci, je zázrak. S přítelkyní čekáme rodinu a musím splácet asi dvě stě tisíc za různé soudní výlohy a také škodu poště. A to při výdělku asi osm tisíc korun měsíčně,“ uvedl Čepura.

Boj pokračuje

Schindlerův obhájce se snažil změnit verdikt znojemského soudu u vyšších instancí. „Naše dovolání Nejvyšší soud odmítl. Proto jsme se obrátili také na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Odpověď zatím nemáme,“ přiblížil advokát.

Právník je připraven i dál za svého klienta bojovat. „Budu se snažit o nějakou nápravu toho, co napravit jde, například o odškodné. A potěší mě, že jsem se ve svém klientovi nezmýlil,“ zakončil Černoch.

V devatenácti letech obvinili Jaroslava Schindlera z loupežného přepadení, ten říká: Za vše budu chtít odškodnění

ROZHOVOR – Vyučil se kuchařem a krátce po škole si vyslechl rozsudek: za spolupachatelství při loupežném přepadení pět let podmínky. Skoro půl roku strávil ve vazební věznici. Dnes čtyřiadvacetiletý Jaroslav Schindler poctivě pracuje, aby mohl splácet náklady za soudy a také údajnou škodu poště, podobně jako Tomáš Čepura.

Za co vás odsoudili?
Za loupežné přepadení pošťačky na Janského ulici ve Znojmě v roce 2004.

Můžete přiblížit, jak ke všemu došlo?
S Tomášem Čepurou jsem se kamarádil od dětství. Byli jsme soused. Žil jsem život normálního kluka, vyučil jsem se a připravoval se do zaměstnání. Pak najednou přišli policisté a tvrdili, že mě Čepura označil jako spolupachatele přepadení pošťačky. Od začátku jsem všem tvrdil, že jsem nikoho rozhodně nepřepadl a ani jsem u ničeho podobného nebyl.

Přesto jste se dostal až před soud a ten vás odsoudil.
Ano, ale na základě pachových stop z místa, kde jsem nebyl. Myslím si, že policie stopy účelově připravila. Přišli jsme na to, že v pachových stopách jsou určité neshody. Také proto jsme tento případ dávali na inspekci ministerstva vnitra.

Vy tedy tvrdíte, že jste nikoho nepřepadl?
Jistěže ne. Říkal jsem to od samotného začátku, ale nikdo, ani policie, ani soud to naprosto nechtěl slyšet. Proto jsme podali trestní oznámení na Tomáše Čepuru a také na policisty s tím, že účelově zneužili své pravomoci. Poměrně směšné bylo i to, že stížnost dostala stejná státní zástupkyně, která řešila i náš případ údajného loupežného přepadení. To je přece úplná tragikomedie.

Jaký jste z něj měl ze soudu pocit?

U soudu jsem si pořád myslel, že když jsem nic nespáchal, tak mě nemohou odsoudit. Ale dopadlo to opačně. Je to šílená bezmoc a já cítím křivdu ze všech stran. Od policistů, od státního zastupitelství a nakonec i od soudu. Nic jsem neudělal, a zavřeli mě. Ve vazbě, kde jsem byl pět měsíců, se mě všichni ptali, za co sedím. Jen říkejte vězňům, že jste vážně nic neudělal. Každý se na mě díval divně, protože devadesát devět procent lidí tam sedělo právem.

Pokud se prokáže, že přepadení, za které jste byl odsouzený, spáchal někdo jiný, co budete dělat?
Rozhodně se se svým právníkem pokusíme o nějakou náhradu škody. Vždyť z nevinného člověka udělali lupiče. Byl jsem zavřený, poškodilo mě to a moji rodiče všechno hrozně těžce nesli. Platil jsem a dosud platím škodu za někoho jiného. Jestli to dobře dopadne, budu chtít odškodnění.

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ

Mají být soudci za justiční omyly trestáni?

ANO

85 %

NE

15 %

Hlasovalo: 79

Anketa byla ukončena

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT