Případ ve čtvrtek řešil Krajský soud v Brně, Deník o něm psal už počátkem roku. K loupeži došlo před osmi lety v klenotnictví v Rašínově ulici v Brně. 

„Norkus a další spolupachatelé v době kolem třetí odpoledne přepadli prodejnu tak, že po vstupu pod pohrůžkou falešné střelné zbraně přinutili prodavače zalehnout na podlahu, následně sekerou rozbili dvířka skleněných vitrín a z těchto odcizili čtyřiatřicet hodinek v ceně přesahující čtyři miliony korun,“ popsal loupež státní zástupce Milan Richter.

Norkusovi lékaři diagnostikovali schizofrenii. „V důsledku jeho psychotického onemocnění došlo ke snížení jeho rozpoznávacích schopností až na úroveň lehké mentální retardace,“ sdělil ve čtvrtek soudní znalec z oboru psychiatrie Petr Nedoma. Dodal, že zdravotní stav obžalovaného se nyní zlepšil.

  • Karolis Norkus u soudu počátkem letošního roku
Zdroj: Terezie Sekáčová

I tak je podle Nedomy Norkusův pobyt na svobodě nebezpečný a doporučil pro něj ochranné léčení. Záhy však přiznal, že v Česku by léčba nebyla efektivní. „Jazyková bariéra je problém. V podstatě by bylo potřeba mít tlumočníka u každé prohlídky,“ vysvětlil Nedoma.

Norkus stanul před soudem už v lednu letošního roku, kde svou vinu popíral. Kromě toho tehdy nedokázal určit, zda mu je šestadvacet nebo devětadvacet let.

Kriminalisté v Brně obvinili šestatřicetiletého muže z pokusu o vraždu. Snímek je ilustrační.
Pokus o vraždu v Brně. Muž letěl z hradeb pod Špilberkem, obviněný je ve vazbě

První zářijový čtvrtek soudu svou vinu přiznal. „Doznávám se k tomu, že se události staly tak, jak je uvedeno v obžalobě. Přistoupím k dohodě o vině a trestu,“ pronesl Norkus.

Dohoda o vině a trestu se obvykle uzavírá už na začátku trestního řízení. Jedná se o dohodu mezi státním zástupcem, obviněným a případně poškozeným, jejíž podstatou je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán, a vzdání se práva na projednání před soudem výměnou za mírnější trest.

Státní zástupce Milan Richter s dohodou také souhlasil. „Neschopnost přistoupit k dohodě dříve přikládám kolísavosti obžalovaného v důsledku jeho psychické poruchy,“ podotknul Richter.

Nepřehlédli jste článek o vyhroceném případu z Židenic? Roli v něm hrály drogy a řeší jej Krajský soud v Brně. 

Za loupež a poškození cizí věci hrozilo Norkusovi nejméně deset a půl roku za mřížemi. „S ohledem na jeho osobu, jeho podíl, všechny okolnosti trestního řízení i jeho zdravotní stav, je ale možné v dohodě o vině a trestu přistoupit k odnětí svobody pod hranicí trestní sazby,“ řekl žalobce Richter.

Norkus tak nakonec může ve vězení strávit osm let. Po jeho odpykání bude vydán zpět do Litvy. O tom, zda soud dohodu schválí, se bude jednat za týden. Ochranné léčení s ohledem na jazykovou bariéru státní zástupce nenavrhne.

Na verdikt počká ve vazbě

Zločinecké uskupení řádilo před osmi lety na území vícero států, do potíží se zákonem se mladý Norkus dostal v rodné Litvě, v Německu, Itálii, Švýcarsku a v Česku. Jedním ze členů skupiny, kterého brněnský krajský soud poslal již před časem do vězení, byl Martynas Aleksandravicius. Ten v přípravném jednání získal status spolupracujícího obviněného. Za mřížemi si nyní odpykává sedmiletý trest. Karolis Norkus čeká na rozsudek ve vazbě.