O policejních výsleších v pátek informovala Česká televize. „Případ už prověřujeme delší dobu. Do konce roku jsme sbírali písemné dokumenty, v polovině ledna jsme pak začali vyslýchat lidi, kteří se do směny Jalty zapojili,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Do začátku března pak policie podle výsledků vyšetřování případ buď odloží, nebo začne stíhat konkrétní lidi.

Kontroverzní směnu paláce Jalta prosadil v roce 2005 tehdejší náměstek primátora Radomír Jonáš z ODS. „Jsem přesvědčený, že vyšetřování nezjistí žádné pochybení. Blíží se volby, a tak někteří lidé musí začít kritizovat,“ podotknul Jonáš, který před vyšetřovateli zatím nevypovídal.

Pozvánku na policii už dostal například současný brněnský radní Oliver Pospíšil. „Byl jsem členem majetkové komise, ale ne ve vedení města. Napřed si policie pozvala lidi, co pracovali v majetkovém odboru. Mě to čeká po jarních prázdninách,“ řekl Pospíšil.

Kauza Jalta začala v roce 2005, kdy radnice vyměnila s Miroslavem Lekešem palác Jalta za několik městských domů v centru Brna a dva lukrativní pozemky. V paláci na Dominikánském náměstí si chtěl magistrát vybudovat kanceláře. Radní Jiří Zlatuška a další politici však považovali směnu za nevýhodnou a pro sídlo města nevyužitelnou. Současné vedení Brna chce palác Jalta prodat.