Mezi obžalovanými je osm tehdejších policistů, jeden bývalý příslušník Celní správy, jeden z Generální inspekce bezpečnostních sborů a také někteří obžalovaní z brněnské korupční kauzy Stoka. "Někteří již od počátku spolupracovali, přiznali se, u těch bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno. A i nadále v průběhu dalšího trestního řízení se některé osoby rozhodly spolupracovat a vyjádřily se k té trestné činnosti a já mám za to, že usvědčují další spoluobviněné," řekl v polední pauze Stoklásek.

Podle Stokláska je případ rozsáhlý. "Ve své podstatě se jedná o neoprávněné vstupy a lustrace v různých policejních evidencích, ale i v evidencích státního zastupitelství, a vynášení informací z těchto evidencí. Plus takový bonus, který tam je, je poskytování dlouhodobé ochrany vybraným subjektům v podobě účelového zavedení těchto subjektů jako informátorů, a využívání různých systémových možností policie," shrnul žalobce.

Dálnici D1 u Brna ve směru na Vyškov zablokovala nehoda kamionů.
Nehoda kamionů na D1 u Brna: vyprošťování řidiče a zablokovaný směr na Vyškov

Obžalovaný bývalý policista Michal Ratajský řekl, že soudní jednání je pro něj nepříjemná záležitost, na druhou stranu je rád, že se po letech konečně v té věci něco děje. "Je šance, že to trestní řízení, které považuji za zásadně závadové, bude hodnotit nezávislý orgán. O nestrannosti soudu nemám pochybnosti," řekl Ratajský.

Doplnil, že státní zástupce se snaží konstruovat, že právě Ratajský byl ve věci koordinátorem skupiny přátel a bývalých kolegů. "S touto konstrukcí absolutně nesouhlasím. Považuji ji za účelovou," uvedl muž.

Opilý řidič strážníkům zpíval Prodanou nevěstu.
VIDEO: Opilý řidič v Brně zpíval hlídce Prodanou nevěstu. Poslechněte si ho

Podle Stokláska využíval Ratajský při svém podnikání v bezpečnostní oblasti jednak kontaktů, které si udělal za dobu služby u policie, ale také kontaktů u dalších institucí, například u státního zastupitelství. Podle něj klientům nabízel kromě legálních i nelegální služby zaměřené na neoprávněné získávání neveřejných informací z policejních evidencí a také informací z probíhajících trestních řízení. "Včetně informací o případně nařízených odposleších, plánovaných prohlídkách a dalších úkonech trestního řízení a možnosti ovlivnění ve prospěch zájemce,“ přečetl žalobce.

Obžaloba má kolem 380 stran, zhruba 140 stran z toho tvoří popis skutku. Ve čtvrtek mohou být vyslechnuti i první z obžalovaných.

Ilustrační foto
Mrtvá žena na podlaze v brněnském bytě: krajana ze záchytky obvinili z vraždy

Projednávání kauzy soud nařídil do největší místnosti 362. V ní bývají líčení například s mnoha obžalovanými, nebo ty, o které mají značný zájem média. Jednalo se v ní například v kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha, projednával se v ní případ čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena či kauza Stoka, ve které byl bývalý místostarosta části Brno-střed za ANO Jiří Švachula dosud nepravomocně potrestán vězením kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků. Švachula je mezi 28 obžalovanými i v kauze úniku informací, stejně tak spoluobžalovaný ve věci Saman El-Talabani.