Štika ve své svědecké výpovědi jakoukoli souvislost s ovlivňováním veřejných zakázek popřel. Na postu tajemníka městské části Brno-střed působí od roku 2015 dodnes. Přiznal, že policejní zásah v březnu 2019 nečekal. „Za dobu svého působení si žádné korupce nejsem vědom. Proto pro mě byl zásah překvapením, ale spolupracoval jsem s policisty,“ uvedl svědek. Problematice tendrů se podle svých slov intenzivně věnoval od nástupu do funkce.
Základem pro přehlednost zakázek mělo být jejich zveřejňování. „Spolupracovali jsme se společností zabývající se transparentností jejich zadávání. Systém jsme se snažili nastavit tak, aby snižoval riziko manipulace. Domníval jsem se, že jsme pro to udělali maximum. Nemyslím si ale, že existují nástroje, které by problematickému jednání dokázaly zabránit“ přiznal tajemník.
Způsob zadávání zakázek současně detailně popsal. Podle Štiky používala radnice k evidenci tendrů elektronický systém E-ZAK, jenž uživatelům poskytoval informace o všech provedených operacích. „Nejdříve jsme v systému administrovali zakázky nad padesát tisíc korun, od roku 2018 jsme však kvůli jejich velkému množství limit zvýšili,“ vysvětlil.
Nabídky mohly firmy podávat elektronicky, nebo písemně v obálkách. Ty měla následně otevírat takzvaná hodnotící komise. „Nikdo se k obálkám před oficiálním rozlepováním nemohl dostat. Papírové musely být zapečetěny a elektronické by jednoznačně prokázaly, že je někdo otevřel již dříve,“ poznamenal Štika.
Podle hlavního obžalovaného a někdejšího místostarosty na radnici Brna-středu Jiřího Švachuly zasedali v hodnotící komisi vždy dva až tři radní a někteří zástupci tehdejší opozice. „Pouze jsme kontrolovali, jestli společnosti podávající nabídku mají všechny doklady v pořádku, ceny jsme pak seřadili od nejvyšší po nejnižší,“ uvedl Švachula, jenž od začátku jakoukoli vinu popírá.
Po poledni svědčil také majitel stavební firmy Miv Trade Michael Vladík. Ten od městské části získal zakázky na opravu fasád bytových domů, o údajné korupci však podle své výpovědi nevěděl. „Zakázky jsme vysoutěžili tím, že jsme řádně podali nabídku a soutěž vyhráli. Nabídku na účast jsem myslím obdržel mailem,“ zmínil u soudu.
Brněnský tajemník Štika zastával v minulosti stejnou funkci i na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Kvůli obvinění z plagiátorství se však post rozhodl opustit. „Špatně jsem použil informace získané ve spolupráci s kolegou, který svou závěrečnou práci odevzdal přede mnou,“ řekl Deníku již dříve.
Hlavní líčení v kauze Stoka pokračovalo po zhruba dvouměsíční pauze způsobené nepříznivou situací kolem pandemie koronaviru. Čtyřiapadesátiletý Švachula tak po svém propuštění z vazby poprvé usedl na lavici obžalovaných bez přítomnosti eskorty, pouze s hlídacím náramkem. Jednání pokračuje ve středu výslechem dalšího svědka a listinným dokazováním.
TEREZIE SEKÁČOVÁ