O podvod za 130 milionů korun se společně měli pokusit Tomek a rozhodce Vladimír Korunka. „Převedli zámek, který byl ve vlastnictví Oslavan, na firmu G&C Pacific sídlící v Tichomoří. Korunka vypracoval rozhodčí nález, kterým firmě přiřkl zámek, přestože není oprávněný vystupovat jako rozhodce,“ předestřel obžalobu státní zástupce Ivo Ištvan.

Podle obžalovaného Tomka naopak pochybilo město Oslavany. „Zámek naše firma opravila včetně narušené statiky, stálo nás to desítky milionů korun. Ústně jsme se se starostou domluvili, že pokud budovy uvedeme do pořádku, přejde do našeho vlastnictví za dvacet milionů korun. když jsme svou část dohody splnili, město náhle chtělo o sto milionů korun víc,“ uvedl Tomek.

Podle něj byl neplatný naopak rozhodčí nález, který nechala zpracovat oslavanská radnice. „Zjistil jsem, že podle našeho právního řádu může být rozhodce kdokoli, kdo je svéprávný a plnoletý, a podle toho to vypadá. To by se mělo změnit,“ zdůraznil Tomek.

Vladimír Korunka se k soudu dostavil jen na chvíli, hned na úvod se omluvil. „Rád bych, aby toto jednání bylo vedeno v mé nepřítomnosti, zdravotní důvody mi nedovolují tu zůstat,“ prohlásil Korunka. Slíbil ale, že v dalších dnech už u soudu zůstane celou dobu.

V pondělí se před soudem vystřídala i celá řada svědků, kteří vypovídali ve věci druhého trestného činu, kterého se měla firma G&C Pacific dopustit, a to daňového podvodu. Firma vykazovala falešné faktury a díky tomu nemusela platit část daní. Stát tak podle žalobce přišel o dvacet milionů korun. Hlavní líčení bude dál pokračovat až do poloviny týdne.