Lidé si mohou najít na webu městské policie podle místa, které je zajímá, který strážník tam slouží. „Lidé vědí, jak vypadáme a že tu chodíme. Čím s nimi máme bližší vztah, tím spíše se nám svěřují s věcmi, které je trápí,“ uvedla Pokorná.

Práce jí podle jejích slov nepřibylo. „Rozdíl je v tom, že už informace nejdou přes podatelnu, ale rovnou k nám s kolegou,“ shrnula.

Projekt ve městě fungoval už od roku 2012, loni ho však městská policie kvůli novým nařízením o ochraně osobních údajů pozastavila. Takzvaní územáři, strážníci s územní odpovědností, museli podepsat souhlas se zveřejněním dat na jejích stránkách. „Někteří strážníci si nepřáli mít na internetu svoji fotku. Není to tolik osobní, ale je jich méně než pětina a fungují stejně jako ostatní,“ konstatoval mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

STÁLE V TERÉNU

Územáři tráví i tři čtvrtiny pracovní doby v terénu a jsou tak kontaktními osobami strážníků s veřejností. Kromě jména, fotky a telefonního čísla je na webu i formulář pro písemný dotaz.

Brňané si mohou svého územáře najít na stránkách www.mpb.cz. Po kliknutí na odkaz „Kdo hlídá vaši ulici“ se objeví řádek pro zadání adresy nebo je možné vybrat konkrétní oblast na přiložené mapce.

Obyvatelé Brna už projekt využívají. „Většinou volají s drobnějšími věcmi, jako jsou menší krádeže, sousedské spory, situace v dopravě nebo rušení nočního klidu. Hlavně lokální věci,“ uvedl Ghanem. Podněty, které strážníci nevyřeší, podle něj předají úřadům.

PŘÍMO ZA STRÁŽNÍKEM

Díky projektu nemusí lidé volat na služebnu, ale mohou rovnou kontaktovat strážníka, který se bude jejich věcí zabývat. „O projektu vím, ale naštěstí jsem ho ještě nepotřeboval. Přijde mi to užitečné, protože se zkrátí doba řešení problému,“ řekl František Procházka.

Městské policii Brno chybí pětapadesát strážníků, a to zejména v Líšni a Bystrci. „V naší městské části, která patří k největším v Brně, je služebna, pod kterou spadají i Kníničky a Žebětín, a proto si myslím, že tu máme strážníků málo. Pracují dobře, ale bylo by jich potřeba víc,“ podělil se o názor bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl.

Zájemci o práci u městské policie musí splnit vstupní podmínky. „Většinou máme v kurzu sedm uchazečů, ale loni po spuštění reklamní kampaně na sociální sítích a rádiu se zájem zvýšil,“ informoval Ghanem.

VOJTĚCH DUFEK