Problém je však v tom, že může jít o střet zájmů. Kratochvil totiž byl členem komise a zároveň mu patří dům, který s hudebním klubem sousedí.
Zastupitel René Pelán za Královopolské patrioty proto záležitost nahlásil kontrolnímu výboru městské části, který se jí nyní zabývá. „Například jen v lednu kontrolovali Flédu stočtyřiadvacetkrát brněnští strážníci, aniž by přišli na sebemenší problém. To už podle mě hraničí se šikanou. Klub navíc opakovaně navštěvovali členové kulturní komise a hygienici,“ upozornil Pelán.

Musí kontrolovat

Zvýšený počet kontrol potvrdila i mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. „Třeba minulý týden tam strážníci byli zhruba třikrát denně. To je opravdu dost. Navíc žádné porušování pořádku nikdy nezaznamenali. Když nás tam ale někdo zavolá, musíme situaci vždy zkontrolovat,“ uvedla Kapitančiková.

Podle Pelána tam městskou policii přivolává především Kratochvil. „Hlavně ale zneužíval své členství v kulturní komisi k šikanování kulturního zařízení a řešení svých sousedských vztahů. Zastupitelé proto schválili, aby kauzu prošetřil kontrolní výbor radnice,“ podotkl Pelán.

Výbor se začal kauzou zabývat minulý týden. „Zatím jsme ustanovili komisi, která začne na případu pracovat. Ale už nyní můžu říct, že Kratochvil hlasoval při jednáních o Flédě jako člen kulturní komise, přitom je majitelem sousedního domu. To střetem zájmů evidentně zavání,“ upozornil předseda kontrolního výboru sociální demokrat Roman Vykoukal.

Kratochvil se k záležitosti odmítl vyjádřit. „Počkám na výsledky komise,“ sdělil pouze zastupitel, který na své členství v kulturní komisi nedávno rezignoval .

Podle Pelána na Kratochvilův popud klub také navštěvovali často hygienici. Ti při jedné z kontrol zaznamenali překročení limitu hluku. „S provozovatelem o tom jednáme. Přislíbil nápravu a chce hlavní síň odhlučnit. Všechny své kroky s námi pravidelně konzultuje,“ popsal situaci vedoucí odboru obecné a komunální hygieny jihomoravské hygienické stanice Miroslav Staněk.

Hluk omezí

Klub proto nyní shání peníze na rekonstrukci. „Už máme hotový projekt na odhlučnění. Snažíme se sousedům vyjít vstříc. Kompletní odhlučnění sálu nás vyjde na deset milionů korun. Bohužel nemůžeme počítat ani s ničí podporou. Například v pražském klubu Hard Rock Café stálo odhlučnění dvanáct milionů a osm z toho zaplatila tamní radnice,“ postěžoval si provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara.

Tomu prý práce na odhlučnění komplikuje právě královopolský zastupitel Kratochvil. „Nepouští nás do prostor, kde potřebujeme změřit hladinu hluku. Pak si na hluk a nepořádek stěžuje. Nepořádek přitom nemusí pocházet jen od nás. Sám má ve vedlejším domě hernu, která má otevřeno celou noc,“ upozornil Stara.

Snahu odhlučnit Flédu ocenil také Lukáš Starý, který žije také v domě přímo vedle klubu. „Dříve jsme si na provozovatele kvůli hluku často stěžovali. Oni s námi odmítali jednat. Nyní už vypadá situace lépe. Doufám, že klub brzy opraví,“ uvedl Starý.