Starý kožený kufr, s nímž už po světě cestuje málokdo, posloužil pětičlennému gangu v pašování drog. Kufr měl dvojité dno a pašeráci v něm z Kostariky vozili přes půl zeměkoule nejdražší drogu na světě, kokain. Pašeráckou skupinou, která do Česka přivezla přes dva kilogramy kokainu, se v úterý začal zabývat brněnský krajský soud.
Bílý prášek pašoval gang z Kostariky přes Španělsko a Německo až do České republiky od června 2006 do loňského září.. Kurýři převáželi drogy letecky přes Madrid a Frankfurt. Ze spisu vyplývá, že se na akci podíleli také španělští a němečtí celníci.
„Zásilku sledovali až do Česka, aby mohli zadržet organizátory. Těch se nakonec podařilo obvinit pět, včetně hlavního bosse gangu, Josefa Bouchala. Obžalovaným hrozí až patnáctileté vězení,“ uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská. Jestliže by se dealerům podařilo kokain prodat na černém trhu, mohli by si přijít na bezmála pět milionů korun. Gram vzácné drogy se totiž prodává za zhruba dva tisíce.
Výlet s odměnou
Bouchal podle obžaloby nabízel za cestu do Kostariky odměnu ve výši padesáti tisíc korun. „Sehnal Jaromíra Flígra, který za tuto částku kokain z Kostariky do Evropy přivezl. Přiletěl na letiště do Frankfurtu nad Mohanem, kde ho ale zatkla německá policie. V kufru s dvojitým dnem našla přes kilogram a půl kokainu,“ uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.
Flídra odsoudil soud v Německu do vězení na tři roky a deset měsíců. Brzy ho však pustil, protože Flídr „napráskal“ další dealery a kurýry, kteří se na pašování kokainu podíleli. Kromě Bouchala to byl podle obžaloby i Jan Kica, Lukáš Smrkovský, Jiří Chadraba a Karel Langer. Každý měl v organizované skupině svou roli a bezezbytku ji plnil.
My nic, tvrdí kurýři
Všichni obžalovaní vinu popírají. „Žádný dovoz drog jsem neorganizoval. V Kostarice bydlím šest let a za tu dobu jsem neplatil ani pokutu za jízdu autem,“ zdůraznil Jan Kica. Ten měl podle obžaloby zajistit kurýrům v jižní Americe ubytování. „Je pravda, že jsem sháněl auta a ubytování. Ale Bouchal mi řekl, že se jedná o rekreanty. V drogách nejedu. Jsem obchodník. V Kostarice obchoduji s mořským korálem a z Česka tam vyvážím čističky odpadních vod,“ hájil se Kica.
Ostatní členové gangu využili svého práva a u soudu nevypovídali. Vyjadřovat se prý budou až k odposlechům, které trvají několik hodin. Soud by je měl začít pouštět v následujících dnech. Ve středu vyslechne korunního svědka obžaloby, kurýra Flídra. Bez něj by se totiž gang nepodařilo rozprášit.
Místo „koksu“ rýže a cukr
Pašeráci kokainu usedají na lavici obžalovaných před trestním senátem Krajského soudu v Brně málokdy. Letos například řešili brněnští soudci případ Ivelina Rancheva Ivanova z Bulharska, který si nechal do Brna poslat čtyři kilogramy kokainu poštou.
Cizinec, jemuž se říkalo v podsvětí Alexis, si loni v srpnu kokain za více než třináct milionů korun převzal na poště, kde mu ovšem policisté drogu určenou na bulharský trh zaměnili za tři kila rýže a kilogram cukru. Bulharovi, který se podle důkazů ve spisu vydal do Brna jen kvůli převzetí drogy, hrozilo až patnáct let vězení. Soud mu nakonec vyměřil letos v srpnu o tři roky méně.