I když je cyklistická sezona u konce, zloději se na jihu Moravy o kola stále zajímají. Dokazuje to i šest ukradených kol jen za tento týden v obcích kolem Brna. Jen z těchto krádeží přišli majitelé dohromady o jednasedmdesát tisíc korun. Ve Znojmě zase v říjnu přišel majitel o dvě horská kola za třicet tisíc korun.
Od ledna do září hlásí policisté už na 650 ukradených kol v Jihomoravském kraji, loni v tuto dobu to přitom bylo o stovku méně. „Kola se kradou hlavně v sezoně, tedy v období od března do konce září, ale letos nás překvapil poměrně velký počet krádeží na konci října ve srovnání s jinými lety. Odvíjí se to asi od poptávky na trhu," upozornil mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.
krádeže kol
Počet ukradených kol v období od ledna do konce září:
- 2015: 647
- 2014: 550
- 2013: 684
- 2012: 669
- 2011: 640
- 2010: 484
Zdroj: statistiky Policie ČR
Každé město se k prevenci staví jinak. Břeclavským strážníkům například pomohl kamerový systém zavedený před třemi lety. „Nejvíc se osvědčil při dopadení zloděje přímo při činu. Díky kamerám krádeží v ulicích ubývá. Tam, kde jsou, jdou čísla rapidně dolů už několik let," popsal velitel městské policie v Břeclavi Stanislav Hrdlička.
Jinou možnost zabezpečení nabízejí strážníci ve Znojmě. „Každý, kdo chce, může za námi přijít a registrovat si své kolo. Působí to hlavně preventivně, protože naposledy jsme měli nahlášenou krádež takto označeného kola asi před šesti lety. Zvyšují se spíše případy odcizení kol ze sklepů a garáží," uvedl preventista městských policistů ze Znojma Petr Hladký.
Zloději se však bezpečnostní opatření učí obcházet. „Auta mají například mnohem víc bezpečnostních prvků, a přesto se kradou. U kol je to pak mnohem snazší. Databáze kol přitom existují. Některé jsou funkční, jiné méně. Pokud kolo pachatel ukradne v Brně a prodá v Praze, nemáme moc velkou šanci je najít," vysvětlil Malášek.
Proto cyklisté, kteří používají kolo ve městě jako každodenní dopravní prostředek, nekupují drahá kola. „Kromě dobrého zámku, který by rozhodně neměl chybět, je dobré si pořídit ideálně nějaké staré kolo, skoro vrak," řekl z vlastní zkušenosti brněnský student Michal Andrýsek.
Proti krádežím se snaží bránit také půjčovna kol v Brně Rekola. „Evidujeme více krádeží než loni, ale je to spojené také s tím, že máme v provozu více kol," řekla mluvčí růžových Rekol Anna Bromová.
Změnou zámků ale počet případů nesnížili. „Na kolech jsme vyměnili lankové zámky za řetězové. Od té doby se sice nekradou způsobem, že by zloděj zámek přeřezal, množí se však případy, kdy je kolo špatně zamčené nebo vůbec nezajištěné a dá se snadno odnést. Proto bychom byli rádi, kdyby si lidé vážili kol, i když nejsou jejich," apelovala Bromová.
S policií zatím nespolupracují, i když to do budoucna plánují. „Jednou se letos stalo, že nám vrátili kolo policisté, ale bylo to proto, že se na něm zloděj vyboural," popsala Bromová.
Kola si půjčovna chrání takzvaným QR kódem, což je nálepka, kterou si ale může pořídit každý majitel kola. Kdokoliv si pak jednoduše ověří, jestli je kradené, nebo ne.
Tento systém se v Brně teprve rozjíždí, už teď jsou ale první pozitivní výsledky. „Právě díky nim se stává, že nám zavolá někdo, kdo naše kola zná a zdá se mu, že není na místě, kde by být mělo. Takto se nám vrátila už asi tři kola," dodala Bromová.