U odpadkového koše u schodů do podchodu naráží na muže bez ochrany úst a nosu a vyzývají jej, aby si ji nasadil. Prověřují také jeho totožnost. „Čekám na vlak, pojedu do Rajhradu," reaguje, když jej strážníci osloví.

Muž si své provinění uvědomuje. „Jednalo se o cizince s trvalým pobytem v České republice, předložil povolení. Jelikož stál bokem a choval se slušně, řešili jsme to domluvou," říká jeden ze strážníků.

Ilustrační foto
Brněnský strážník v civilu se zastal revizorky: černý pasažér na něj vytáhl nůž

O pár metrů dál je další muž, který má respirátor sundaný a nekryje mu ústa ani nos. I tady muže poučí a případ řeší domluvou. „Zkontrolovali jsme také, jestli po něm náhodou není vyhlášené celostátní pátrání, což nebylo," podotýká strážník.

Z prostoru před budovou hlavního nádraží se hlídka přesouvá na nástupiště městské hromadné dopravy. Lidé čekající na tramvaj okamžitě zpozorní, a když kolem nich strážníci prochází, všichni mají respirátor nasazený. Pouze některým cestujícím strážníci pokynou rukou, aby si jej nasadili pořádně. „U hlavních dopravních uzlů lidé na opatření dbají a dodržují je. Vidí, že respirátory mají lidé kolem a že se tady objevuje větší množství hlídek, pěších i v autech," zmiňuje člen hlídky.

Už si respirátor dávám

Při návratu k budově hlavního nádraží strážníci osloví ženu, která vybíhá z budovy bez roušky. „Teď jsem skončila v práci, už si respirátor dávám," oznamuje.

Při dvanáctihodinové službě hlídka kontroluje kromě oblasti hlavního nádraží i další frekventovaná místa v centru města jako Úzkou ulici, okolí Tesca nebo Mendlovo náměstí. „V dopoledních hodinách jsme na nástupišti hromadné dopravy na Mendlově náměstí projednávali přestupek, kdy mladý muž kolem dvaceti let byl zcela bez ochrany dýchacích cest. Kolem něj bylo asi dvacet a více lidí. Vzhledem k okolnostem, že tam byl vyšší počet lidí, uložili jsme mu pokutu, kterou dotyčný zaplatil na místě," popisuje strážník.

Projekt Dornych - polyfunkční komplex v Brně, jedná se o rok staré pracovní vizualizace.
Tesco na Dornychu nahradí náměstí: investor požádal o demolici

Jeho kolega přidává ranní případ z oblasti hlavního nádraží. „Muž kouřil, neměl nasazenou roušku, dopustil se hned dvou přestupků proti zákonu. Řešili jsme to pokutou. Byla menší, kolem něj nebylo tolik lidí. I tady muž uznal své provinění," doplňuje.

Podle něj převažují případy, kdy si lidé uvědomují platnost a vážnost opatření. „V poslední době se ale stále více rozšiřuje skupina lidí, kteří se proti těmto opatřením vymezují. Stává se, že strážníky odstrkávají a kromě vulgárních a slovních výtek jsou ještě agresivní," přibližuje mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Areál bývalé textilní továrny Mosilana.
Obrat u bourání bývalé textilky Mosilana v Brně: stop kompletní demolici budov

Strážníci mají podle něj tři možnosti, jak zakročit proti lidem, kteří porušují vladní nařízení. „U každého přestupkového jednání jsou stejné možnosti. První je domluva, další možností je předání ke správnímu orgánu, třetí možností je pokuta na místě. Za porušení vládních opatření můžeme udělit na místě pokutu až deset tisíc korun, u správního orgánu dvacet tisíc," vyčísluje Šoba.

Každý případ posuzují strážníci individuálně.