V době, kdy měly bitcoiny přicházet Jiříkovskému na účet, měly podle obhájce Erika Janíka mnohem menší hodnotu, než jakou uvádí obžaloba. „Z mého pohledu to policie účelově navýšila, aby mohla použít co nejpřísnější sazbu,“ uvedl obhájce.

Čekali podle něj, až bude hodnota bitcoinů nejvyšší. „Policisté je přepočítávali na koruny v době, kdy byly převáděné do směnárny. Obžalovaný je tedy měl mít už nějakou dobu na účtu,“ vysvětlil Janík.

Podle něj je nesprávný také závěr znaleckého posudku Vlastimila Klímy z oblasti kybernetiky. Klíma v červnu u soudu vypověděl, že Jiříkovský provozoval pod přezdívkou anonymizované internetové nelegální tržiště a vybíral provize z prodejů. „Prokázali jsme identitu člověka, který se skrýval pod danou přezdívkou. Znalec v posudku uvedl, že pod touto identitou vystupoval Tomáš Jiříkovský, ale své závěry si neověřoval,“ uvedl u soudu Janík.

Muž je obžalovaný také z nelegálního držení zbraní. Už dříve se u soudu hájil tím, že zbraně kupoval přes internet, kde prodejce uváděl, že se jedná o historické zbraně. Obhájce předložil krajskému soudu informace o zbraních z internetového obchodu, kde Jiříkovský zbraně nakupoval. „Požádal jsem manželku, aby do obchodu napsala. Řekla jim, že to potřebuje k soudu, a tohle jí přišlo,“ vysvětlil u soudu obžalovaný, jak informace o zbraních získal.

Obhájce si nechal vypracovat nový znalecký posudek v oblasti kybernetiky. Předsedkyně senátu Dagmar Bordovská předvolala soudního znalce na 19. září, kdy bude líčení pokračovat.