Osmnáctiletý Robert Stojka třiadvacátého dubna nastoupil do zadní části autobusu na Staré osadě v brněnských Židenicích. „Přisedl si k stejně starému muži a chtěl po něm peníze. Jako výhružku použil i nůž a zdůrazňoval, že se jej nebojí použít. Mladík mu se strachem odevzdal šedesát korun v hotovosti. Obžalovaný Sojka z autobusu na zastávce Židenice, kasárna utekl,“ popsal událost soudce Petr Havlina.

Podle státního zástupce nebylo na místě nepodmíněný trest rušit. „Máme zde před sebou zvláštního recidivistu, který se nacházel ve zkušební době podmínečného trestu. Tak co jiného mu můžeme nabídnout, než nepodmínečný trest odnětí svobody,“ uvedl.

Státní zástupce také poznamenal, že trest je vzhledem k minulosti obžalovaného adekvátní. „Podle mě je to trest zcela přiměřený, neboť je uložený na spodní hranici trestní sazby. Stěží lze konstatovat, že by v něj bylo možné hledat něco nepřiměřeného,“ dodal zástupce.

Dva roky stráví ve věznici s ostrahou

Robert Stojka byl totiž spolupachatelem při krádeži už na začátku letošního roku, a také se podílel na padělání platebních prostředků. Pro tyto činy byl na jaře souzen u brněnského soudu pro mládež, který mu uložil trest o délce sto dvaceti hodin veřejně prospěšných prací. „Je obrovskou chybou, že obžalovaný do této chvíle nevykonal ani část nařízených prací,“ přiznal obhájce Stojky.

Obhájce v závěrečné řeči soudu připomenul okolnosti, které by podle něj mohly vést ke zmírnění trestu. „Jakékoliv další sliby obžalovaného jen těžko můžou nahradit zjištění, která byla shromážděna. Jak jsem mohl obžalovaného poznat, stejně tak jako jeho otce i přítelkyni. Domnívám se, že pokud půjde do vězení, bude tento člověk úplně ztracen,“ řekl.

Ilustrační foto
Podezřelá úmrtí lidí ve zdravotnickém zařízení: policisté je řeší v Brně

Na tento výrok reagoval ve své závěrečné řeči státní zástupce. „Ano, trest může u mladých pachatelů způsobit, že budou ztracení. Já se ale domnívám, že je ztracený už teď. Takže není pro společnost žádnou ztrátou, pokud bude ve výkonu trestu. Bude to jenom výhra, že nebude v časných ranních hodinách jezdit ve veřejné dopravě a vyhrožovat a napadat ostatní cestující. Nechci, aby se tito lidé vyskytovali ve veřejném prostoru a vytvářeli nebezpečí pro jejich vrstevníky," vysvětlil.

Soudní senát po krátké poradě ve čtvrtek dopoledne potvrdil, že se jedná o zvlášť závažný zločin krádeže. „Soud se rozhodl udělit souhrnný trest za zvlášť závažný zločin krádeže v souběhu s předchozími dvěma činy. Doba odnětí svobody se uděluje na dva roky ve věznici s ostrahou,“ uzavřel jednání soudce Havlina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výbuch baterie v ranní špičce. Dopravu v Brně zkomplikovalo hořící auto

Zdroj: Městská policie Brno