Běžné postupy soudu při řešení restitučních nároků selhávají? Není třeba házet flintu do žita. Zdánlivě neřešitelné úkoly rozlousknou specialisté z Ústavu soudního inženýrství při Vysokém učení technickém v Brně.
„Děláme jen ty nejsložitější případy, na které nestačí experti v terénu,“ říká vedoucí ústavu Albert Bradáč. Ten převzal minulý týden od rektora VUT Karla Raise dekret, díky kterému se ústav stal prvním samostatným vysokoškolským ústavem v dějinách univerzity.
„Teď už můžeme sami pořádat bakalářské i inženýrské studium a vychovávat nové znalce. Dosud jsme sice měli akreditovaný obor soudního inženýrství, ale pouze pro doktorský stupeň,“ vysvětluje Bradáč.
Mezi zapeklité případy, které brněnští soudní inženýři řešili v minulosti, byly například samovolné výbuchy mazutových lokomotiv. „Jednou třeba zničehonic vybuchla při plném výkonu lokomotiva u Řikonína. Přišli jsme na to, že exploze způsoboval nedostatek vody. Lokomotivy ji špatně doplňovaly, a proto vybuchovaly,“ vzpomíná Bradáč.
Ústav soudního inženýrství vyšetřoval později i problémy s elektrickými lokomotivami, které při intenzivním brzdění začaly zrychlovat.
„Kromě toho úspěšně řešili řadu dalších závažných havárií, například zřícení televizního vysílače Krašov, různé stavební nehody s tragickými následky či příčiny havárie auta s Alexandrem Dubčekem,“ vyjmenovala mluvčí Vysokého učení technického Jitka Vanýsková.
Kromě nehod mají experti z Brna na starosti i některé restituční nároky. „Například když původní majitelé žádali vrácení paláců v Praze na Hradčanech, chodili jsme od domu k domu a zkoumali, do jaké míry byly rekonstruované. Určitý stupeň rekonstrukce totiž znamená, že je stát nemusí vracet,“ říká Bradáč.
Výuku studentů zahájí ústav od školního roku 2008/2009 ve dvou oborech – realitní inženýrství a expert silniční a městské dopravy. Do budoucna se dokonce počítá s tím, že se ústav přemění na novou fakultu.
„Univerzita by ji chtěla zřídit do tří let. Závisí to však na tom, zda bude k dispozici dostatek docentů a profesorů,“ soudí Bradáč.
Pokud se Vysoké učení technické skutečně rozroste o novou fakultu, bude to výjimečný okamžik.
Tou nejmladší je teď fakulta informačních technologií, která byla založena v roce 2002. Ve stejném roce vznikla i Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity.