Zlaté české ručičky mají proslulou pověst. Horní končetiny měl podle žaloby minimálně pozlacené čtyřicetiletý Jiří Vlk z Břeclavska. Dokázal totiž, že silnice mohou brázdit i auta, která by na nich neměla co dělat. Stačilo totiž jen pár razítek a zánovní škodovky byly připravené k prodeji.
Zatímco většina prodaných vozů už dávno dojezdila, Vlk po dlouhých letech vyšetřování případu stanul v úterý na lavici obžalovaných u brněnského krajského soudu. Za více než čtrnáctimilionový podvod s prodejem vyřazených aut mu hrozí až dvanáctiletý trest nedobrovolného pobytu ve vězení.
„Vozy, které vyřadilo ministerstvo vnitra, byly určené na náhradní díly. Vlk ale auta přihlašoval na břeclavském dopravním inspektorátu a prodával lidem. Auta Škoda Forman koupilo na dvě stě lidí a zaplatilo za ně přes čtrnáct a půl milionu korun. Kupující ale nevěděli, že s auty nesmějí jezdit,“ řekl státní zástupce Petr Lužný. Policie však většině aut dřív nebo později stejně zabavila technické průkazy, takže jejich majitelé s nimi nemohli na silnici.
Bomba kšeft
Před třinácti lety koupilo ministerstvo vnitra stovky škodovek, které neměly katalyzátor. Do roku 1997 měli policisté, kteří služební auta využívali, výjimku. Pak se muselo ministerstvo aut zbavit. Vyřadilo je proto z provozu a jedna kladenská firma je rozprodávala na náhradní díly za pár tisícikorun. Výhodnou nabídku zavětřil i břeclavský podnikatel Vlk, který vyřazená auta koupil. Přestože podle žaloby mohl tušit, že auta nesmí vyjet na silnici, udělal na nich pár úprav, zařídil „papíry“ a přihlášení vozů na dopravním inspektorátu a pak je výhodně prodal.
Vlk nařčení z podvodu odmítá. „Auta jsem koupil, opravil a přihlásil na dopravním inspektorátu. Není na tom nic divného. Ze strany policie nebyl tehdy ani náznak, že bych dělal něco nekalého,“ hájil se Vlk, který podniká dodnes. Jeho firma zaměstnává přes šedesát lidí. Roční obrat společnosti je zhruba padesát milionů korun.
Policejní spojka
Všechno bylo v pořádku až do chvíle, kdy podivné machinace mezi podnikatelem a břeclavským dopravním inspektorátem praskly. Většinu aut totiž „zlegalizovala“ policistka Hana Třináctá. Soud ji před třemi roky odsoudil ke čtyřem letům podmíněného trestu za to, že v roce 2001 nezákonně vydala technické průkazy k bezmála čtyřem stovkám aut, které vyřadila policie a armáda.
Nic netušící lidé jezdili v zánovních autech za pro ně výhodnou cenu a známým se chlubili, jaký udělali dobrý obchod. Když jim však policisté sebrali doklady, mohli nechat auto jedině v garáži.
Jedním z dvou set podvedených byl Ivan Šimek. Škodovku si koupil na cesty do práce. „Dal jsem pětadvacet tisíc na dřevo a pak splácel leasing. Forman mě přišel na více než sto tisíc korun. Pak mě kontaktovala policie a měl jsem auto vrátit. Řekl jsem jim, že jsem ho neukradl a že s ním odjedu domů,“ uvedl Šimek před soudem. Přestože přišel jak o peníze, tak o auto, škodu po Vlkovi nahradit nechce. „S cenou jsem tehdy souhlasil, tak jakýpak copak,“ uzavřel Šimek.
Většinu svědků před soudem vypovídat nebude. Žaloba i obhajoba se spokojí se čtením protokolů. Proces bude pokračovat v nadcházejících dnech.