Někteří pachatelé se bláhově domnívají, že pokud spáchání zločinu nedoznají, nebudou odsouzeni a vyhnou se trestu. Zapíráním si však pouze zbytečně prodlouží pobyt ve vyšetřovací vazbě, připraví se o polehčující okolnosti a vyslouží si daleko přísnější trest. Takovouto životní zkušenost měl možnost poznat i pachatel kriminálního příběhu, u kterého se pozměnily pouze nacionálie uváděných postav.

V sobotu 12. prosince 1998 odpoledne zavolala na linku 158 dispečerka ze záchranky, že v hypermarketu Globus v brněnské Hradecké ulici zastřelil neznámý pachatel muže. Na místo neštěstí se proto rozjeli policisté i kriminalisté. Při vyšetřování v Globusu zjistili, že střelec, který byl podezřelý z krádeže zboží v obchodním domě, nerespektoval pokyny pracovníka bezpečnostní služby. Při vzájemném přetlačování, kdy nemohl pachatel odejít z obchodu ven, vytáhl z kapsy pistoli a střelil „černého šerifa“ do krku. Z místa činu pak utekl.

Pronásledování utnula střelba
Zločince začal pronásledovat brněnský policista, nadstrážmistr Libor Vávra. V Maříkově ulici, když už se zdálo, že pachatele dostihne a zadrží, se vrah otočil a opakovaně po něm vystřelil. Střely jej zasáhly do hrudníku, prostřelily mu plíce a další životně důležité orgány. Těžce zraněnému policistovi ještě stačil sebrat služební pistoli a uprchl směrem do města.

Při pátrání po neznámém střelci se policistům přihlásil svědek, jistý Vítězslav Pokora. Uvedl, že při jízdě autem na něj v Maříkově ulici mával muž a chtěl, aby zastavil. Chlapík krvácel z ruky a ihned po nastoupení do auta mu nařídil, aby jel podle jeho pokynů. Odvezl ho tedy do ulice Vlasty Pitnerové, kde vrah vystoupil. Při prohlídce auta svědek zjistil, že zadní sedadlo má potřísněné od krve. Na místo tedy přijel psovod se služebním psem. Pes sledoval stopu asi půldruhého kilometru až k ulici Kořenského, kde stopa náhle končila.

Kriminalisté s bezpečnostními pracovníky z Globusu pak vyhodnotili záznamy z kamer, které monitorovaly prodejní plochy. Na videozáznamu byl několikrát zachycen pohyb detektiva hypermarketu, jak sleduje podezřelé osoby. Ve dvou případech šlo o muže s dioptrickými brýlemi. Na základě indicií a získaného popisu od svědků detektivové vytipovali muže číslo dvě. Jeho fotografie policisté rozeslali na policejní útvary a do médií. Lidé, kterým se zdál podezřelý povědomý, se obrátili na policii.

Učitel z autoškoly
Zvláštní vyšetřovací tým později zjistil, že na fotografiích je třiačtyřicetiletý Zdeněk Pavéska z Veverské Bítýšky na Brněnsku. Jeden z policistů v týmu ho znal, neboť Pavéska byl v roce 1993 stíhaný pro sérii vloupání do aut. Policisté zvláštního týmu také zjistili, že pracuje jako instruktor v jedné autoškole v Brně. Začali o něm získávat další informace. Některé byly velmi zajímavé. Pavéska měl zavázanou poraněnou pravou ruku a přestal chodit do práce. V autoškole se už dříve chlubil pistolí větších rozměrů.

Po vraždě v Globusu odjel Pavéska na chatu svých příbuzných. Bylo jasné, že se skrývá, aby se vyhnul zadržení. Deset dní po vraždě se zvláštní tým rozhodl zakročit spolu se zásahovou jednotkou. Nedalo se totiž čekat, že by pachatel chatu dobrovolně opustil, když se v ní záměrně ukrýval. Psycholožka zásahové jednotky megafonem vyzvala podezřelého, aby vyšel ven s rukama nad hlavou a aby nekladl odpor. Následovalo nepříjemné ticho. S napětím všichni policisté očekávali, jak se nebezpečný muž zachová. Neměl žádnou šanci na útěk. Chata byla dokonale obklíčena.

Na první ani druhou výzvu vrah nijak nereagoval. Po třetí výzvě vyšel Pavéska z chaty ven, neboť se přesvědčil, že chata je obstoupena policisty zásahové jednotky a on nemá možnost uniknout. Při výslechu odmítl cokoliv uvést ke svému pohybu na místě činu, natož přiznat vraždu a pokus o ni. Na prstu pravé ruky a dále na jejím předloktí měl zranění, které odpovídalo postřelení. Na výzvu k vydání střelných zbraní, které má ve svém držení, stroze uvedl, že nemá co vydávat.

Dokazování nebyla hračka
Nezbylo než přikročit k pracnému a složitému dokazování. Při prohlídce chaty policisté zajistili mezi odpadky černou koženou bundu. Na jejím pravém rukávu bylo patrné poškození od střely a krevní stopy. Kriminalisté při prohlídce také našli kulovnici, větší množství střeliva do pistole ráže 7,65 milimetrů, náboje do brokovnice a dvě pouzdra na pistole.

Mlčení Pavéskovi nepomohlo. Detektivové totiž zjistili, že tři dny po vraždě prodal jeho syn dvě pistole. Jednu ráže 9 milimetrů zaměstnanci herny Casus v Brně Leopoldu Malému a druhou Vladimíru Matalovi z Lipůvky na Brněnsku. Malý a Matal se po výslechu na policii rozhodli pistole dobrovolně vydat, když zjistili, že mají souvislost s vraždou.

Na základě svědeckých výpovědí doplněných o znalecké posudky z oboru balistiky, genetiky, dalších odborných zkoumání a dále věcných důkazů, byl řetěz nepřímých důkazů uzavřen tak, že soud mohl vynést spravedlivý trest. Za trestné činy vraždy, pokusu o vraždu, nedovolené ozbrojování a krádež ho odsoudil na dvacet let vězení.

Autor je kriminalista

klikněte pro zvětšení